Polityka migracyjna w Polsce
–
Wejście w życie nowych przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy
Od wtorku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące nielegalnego przekraczania granicy. Według organizacji praw człowieka zalegalizowałoby to sprzeciw. Polscy żołnierze coraz częściej znajdują się na granicy polsko-białoruskiej.
Polska opublikowała nowe przepisy o niedozwolonym przekraczaniu granic – obowiązują od wtorku. Stanowią one, że każdy uchodźca zatrzymany bezpośrednio po nielegalnym wjeździe do kraju musi zostać natychmiast wydalony. Ponadto migranci mają również zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na dalszy okres od sześciu miesięcy do trzech lat.
Polski rząd trzyma się także planu wzniesienia 400-kilometrowej bariery na zewnętrznej granicy UE z Białorusią. Budowa ma kosztować około 350 mln euro. Podobne plany istnieją również na Litwie.
Nowe przepisy niezgodne z Konwencją Uchodźczą
Zdaniem ekspertów z organizacji praw człowieka nowe przepisy zalegalizowałyby tzw. pushbacki. Dziennikarze oskarżyli polską straż graniczną o zmuszanie uchodźców do powrotu na Białoruś.
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiacek uważa, że regulacja ta jest niezgodna z Konwencją Genewską dotyczącą uchodźców.
Wiceszef wydziału operacyjno-śledczego polskiej straży granicznej Arkadiusz Olejnik podkreślił, że polscy i niemieccy urzędnicy muszą ściśle współpracować, aby skutecznie walczyć z nielegalną imigracją. Powiedział polskiemu państwowemu rozgłośni Polskiemu Radiu: „Imigranci spodziewają się przemytu do Niemiec lub Francji, gdzie jest silna społeczność syryjska, kurdyjska lub inna diaspora”. [polskieradio24.pl]
Propozycja Horsta Seehofera zostaje odrzucona
W związku ze wzrostem migracji polska straż graniczna wzmacnia swoją obecność na wschodniej granicy zewnętrznej UE. Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczyk zapowiedział we wtorek, że zwiększy liczbę żołnierzy obsługujących straż graniczną na granicy z Białorusią do 10 tys.
W ubiegłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zaproponował swojemu polskiemu odpowiednikowi, Mariuszowi Kamińskiemu, zintensyfikowanie wspólnych patroli granicznych na granicy niemiecko-polskiej. Kamiński jeszcze nie odpowiedział na tę sugestię.
Zamiast tego w liście oferuje Seehoferowi wsparcie w walce z handlem ludźmi. To zmieniłoby sytuację na granicy – czytamy w liście opublikowanym w ubiegły czwartek na stronie internetowej polskiego MSW.
„Chciałbym poinformować o propozycji wsparcia ze strony polskiej policji i wszystkich podległych mi służb w walce z organizacjami przestępczymi przemycającymi ludzi. O ile nam wiadomo, wielu organizatorów tego postępowania karnego przebywa legalnie w Niemczech”, pisze polski minister spraw wewnętrznych.
Ponad 4200 nieautoryzowanych wejść w samym październiku
Od początku roku drogą ewakuacyjną Białoruś-Polska uciekło nielegalnie do Niemiec ponad 6600 osób. Tylko w październiku policja federalna odnotowała we wtorek 4246 nieautoryzowanych wpisów.
Sytuacja migracyjna na granicy polsko-niemieckiej znacznie się pogorszyła od sierpnia. Od stycznia do lipca zarejestrowano tylko 21 nieautoryzowanych wpisów związanych z Białorusią.
Transmisja: Antena Brandenburg, 26 października 2021, 16:40
Z materiałem Magdaleny Dercz
Funkcja komentowania została zamknięta 26 października 2021 o godzinie 20:02. Komentarze służą do wymiany informacji między użytkownikami a redaktorami na zgłoszone tematy. Między innymi zamykamy funkcję komentarzy, jeśli liczba komentarzy jest tak duża, że nie można ich już moderować w odpowiednim czasie. Zamykamy również funkcję komentarzy, jeśli komentarze nie są już związane z tematem lub jeśli duża liczba komentarzy narusza zasady naszego Zasady dotyczące opinii zraniony.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.