Polityka – Niemcy i Polska chcą wzmocnić bezpieczeństwo na swojej wschodniej granicy

Olaf Scholz i Donald Tusk (archiwum), za pośrednictwem agencji prasowej dts

.

Warszawa (agencja informacyjna dts) – Niemcy i Polska chcą wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej granicy Polski z Ukrainą i Białorusią. Należy rozszerzać i dzielić współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obronności – zadeklarował we wtorek po niemiecko-polskich konsultacjach rządowych w Warszawie kanclerz Olaf Scholz (SPD).

Polski premier Donald Tusk mówił nawet o konieczności zbudowania „tarczy ochronnej”. Polska i Niemcy mają wspólny interes w lepszej koordynacji w tej kwestii; w końcu Niemcy są głównym celem wielu migrantów nielegalnie przekraczających granicę – stwierdził Tusk.

Kanclerz Niemiec nie wypowiadał się na temat wciąż ukrytej kwestii ewentualnych odszkodowań dla polskich ofiar II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej. Scholz powiedział, że zostaną podjęte wysiłki, aby „podjąć działania na rzecz ofiar, które wciąż żyją”. Ponadto „znane jest stanowisko prawne rządu federalnego” w kwestii reparacji. Nie ma podstaw prawnych do takich zarzutów, między innymi dlatego, że Polska udzieliła zrzeczenia się w 1953 r.

Tusk zachował się w tej sprawie skromnie i dyplomatycznie we wtorek w obecności kanclerz Niemiec. Tak czy inaczej, „nie ma takiej kwoty, która zadowoliłaby wszystkich” – stwierdził Tusk, więc po spotkaniu „nie był rozczarowany”. „Będziemy szukać rozwiązań, ale nie konfrontacji politycznej” – zadeklarował polski premier. Wkrótce jednak uda się znaleźć „konkretne” porozumienie.

Scholz udał się do Warszawy m.in. z dziesięcioma ministrami federalnymi. W umowie sąsiedzkiej z 1991 r. niemiecko-polskie konsultacje rządowe zostały uzgodnione raz w roku, ale ich ostatnia edycja miała miejsce sześć lat temu.

STRONA GŁÓWNA

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *