Polityka zdrowotna: co należy zmienić

Berlin – W obliczu wyborów federalnych, zainteresowania i znaczenia zdrowia w związku z pandemią, pojawia się pytanie: co tak naprawdę trzeba zmienić w systemie opieki zdrowotnej? mieć na nie odpowiedzi Niemieckie czasopismo medyczne udzielono 18 ekspertom w serii wywiadów. Główne tematy respondentów:

Mniej czasu na opiekę, więcej pracowników służby zdrowia, przekraczanie granic sektorowych, więcej inwestycji w szpitale i lepsze wynagrodzenie za opiekę. To tylko pięć żądań i życzeń, które zostały zidentyfikowane jako najważniejsze obszary reform dla przyszłego rządu. W ślad za tym nastąpiła cyfrowa partycypacja personelu medycznego i pacjentów, wzmocnienie publicznej służby zdrowia oraz wzrost zaangażowania zawodów medycznych w obliczu skutków zmian klimatycznych.

Guido Pukies, lekarz rodzinny z Neuss, podsumowuje to: „Z punktu widzenia lekarza rodzinnego wszystkie problemy są objawami tego, co nazywam „lekarskim brakiem czasu”. lekarzy za zrównoważony czas pracy. Nie bez znaczenia jest również brak wykwalifikowanych pracowników, czy to wśród lekarzy, ale przede wszystkim wśród pielęgniarek i informatyków, którzy mają wspierać przychodnie i praktyki w realizacji projektów digitalizacyjnych. „Potrzebujemy specjalistów IT, aby umożliwić innowacje poprzez cyfryzację w szpitalach. Dlatego musimy być w stanie je odpowiednio spłacić” – mówi Jörg Noetzel, dyrektor medyczny klinik Mühlenkreis w Minden.

Kathrin Leffler, dyrektor pielęgniarstwa w BG Klinikum Unfallkrankenhaus Berlin, wzywa do zakazu lub surowego ograniczenia tymczasowej pracy pielęgniarskiej. „Dużo pieniędzy można zarobić na zatrudnianiu pracowników opieki, głównie z firm, które zaopatrują pracowników”. Poseł do PE i doktor Peter Liese (CDU) również prowadzą kampanię na rzecz większego uznania, dobrej pensji i lepszych warunków pracy.

Przekraczanie granic sektorowych jest wymieniane przez ekspertów jako kolejny ważny cel polityki zdrowotnej. „Nareszcie musimy wprowadzić prawdziwie przekrojową opiekę”, ocenia Gernot Marx, lekarz oddziału intensywnej terapii na Uniwersytecie w Akwizgranie. Eckhard Nagel z University of Bayreuth idzie jeszcze dalej: „Istnieje pilna potrzeba uproszczenia SGB V poprzez utworzenie niezależnego rozdziału dla osób z interdyscyplinarnymi, międzysektorowymi i międzyzawodowymi potrzebami leczenia”.

Antje Bergmann, z medycyny ogólnej na Uniwersytecie w Dreźnie, wzywa tych, którzy są „aktywnie zaangażowani w opiekę medyczną”, aby prowadzili dyskurs polityczny. „Wydaje się, że rzecznicy i liderzy opinii dyskutują o istotnych tematach zamiast lekarzy, naukowców i opiekunów”.

Z punktu widzenia ekspertów digitalizacja może pomóc w przyszłości – pod warunkiem, że zostanie skierowana we właściwe miejsca. „W przyszłości dokumentacja medyczna powinna być na pierwszym planie, a nie dokumentacja do celów rozliczeniowych”, pyta Sylvia Thun z Charité. Obejmuje to również odpowiednie procesy standaryzacji wymiany danych. Aby uwzględnić osoby, które nie są technicznie zaznajomione ze zmianą, lekarz rodzinny Susanne Springborn z Wiesbaden opowiada się za nowymi modelami: „Powinniśmy pilnie uruchomić wsparcie digitalizacji dla osób, które nie są zaznajomione z technologią”.

Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje dla zdrowia również będą odgrywać ważną rolę w przyszłości: „Potrzebujemy strategii, aby przystosować się do skutków zmian klimatycznych. Obejmuje to plany ochrony przed ciepłem i systemy wczesnego ostrzegania” – mówi Claudia Traidl-Hoffmann z Uniwersytetu w Augsburgu. © pszczoła/aerzteblatt.de

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *