Polska – Berlin i Warszawa chcą ściślej współpracować – Sikorski z Baerbock

Baerbocka i Sikorskiego Zdjęcie: AFP

Po zmianie rządu w Warszawie Niemcy i Polska pragną ożywić swoje czasami bardzo napięte stosunki. Minister spraw zagranicznych Polski Sikorski mówił o „ważnym kroku w stronę normalizacji”.

Po zmianie rządu w Warszawie Niemcy i Polska pragną ożywić swoje czasami bardzo napięte stosunki. Minister spraw zagranicznych Radek Sikorski powiedział podczas wtorkowej wizyty inauguracyjnej w Berlinie, że nowy polski rząd chce się dogadać „bez konfrontacyjnej retoryki” w stosunkach z Niemcami. Mówił o „normalizacji” stosunków. Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) stwierdziła, że ​​jest szczęśliwa, „że teraz korzystamy z okazji, aby współpracować bliżej, lepiej i w tym samym czasie”.

Zbliżenie w stosunkach niemiecko-polskich umożliwiła grudniowa zmiana rządu w Warszawie, kiedy po ośmiu latach prawicowo-nacjonalistyczna partia PiS straciła władzę. Rząd PiS wyraźnie utrzymuje dystans wobec Niemiec, wielokrotnie podejmował próby wzbudzania nastrojów antyniemieckich wśród polskiej opinii publicznej i w dużej mierze izolował się w UE.

Sikorski podkreślił w Berlinie, że czas na ostre słowa ze strony Warszawy minął. Nadal istnieją różne stanowiska w pewnych kwestiach – „ale można też do tego podejść konstruktywnie, można to też zrobić bez konfrontacyjnej retoryki”. Zwracając się bezpośrednio do swoich rodaków, jasno stwierdził: „Demokratyczne kraje Europy, a w szczególności Niemcy, są naszymi sojusznikami”.

Baerbock mówił o „naszej współpracy w sercu Europy, którą wspólnie chcemy ożywić”. Silna Europa potrzebuje „bardziej niż kiedykolwiek dynamicznej przyjaźni niemiecko-polskiej i głębokiego zaufania między Warszawą a Berlinem”. Niemcy i Polska powinny wspólnie wykorzystać swoją „siłę twórczą” dla dobra Europy.

Obydwaj szefowie departamentów zapowiedzieli ożywienie współpracy z Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego – w celu opracowania inicjatyw na rzecz UE, a także koordynacji polityki Rosji i Ukrainy. Poprzedni rząd w Warszawie dopuścił do upadku współpracy w tym trójstronnym formacie rozpoczętym w 1991 roku.

Wkrótce odbędą się także niemiecko-polskie konsultacje rządowe. Zostały one zawieszone od 2018 r. Niemcy i Polska będą teraz „wspólnie szukać obszarów polityki, w których moglibyśmy coś wspólnie osiągnąć – zarówno w wymiarze dwustronnym, europejskim, jak i międzynarodowym” – powiedział Sikorski.

Sikorski nie zgodził się z żądaniem niemieckich odszkodowań za szkody wyrządzone przez II wojnę światową, którego zaciekle bronił poprzedni rząd. Minister powiedział, że po prostu prosi, „aby niemiecki rząd federalny twórczo pomyślał o tym, w jaki sposób możliwa jest jakaś forma zadośćuczynienia”. Baerbock odpowiedział: „To jest dokładnie to, co chcemy teraz razem zrobić. »

Rząd PiS zażądał od Niemiec równowartości 1,3 biliona euro za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej. Niemcy nie widzą jednak podstawy prawnej do żądań reparacji.

Baerbock uznał historyczną winę Niemiec wobec Polski: „Radzenie sobie z milionami cierpień, jakie Niemcy zadały Polsce, nie ma końca i pozostaje zadaniem wiecznym. »

Baerbock i Sikorski wykazali jedność we wspieraniu Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji. „Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo krajów bałtyckich jest bezpieczeństwem nas wszystkich” – powiedziała. Poparcie dla Ukrainy nie może maleć. Sikorski powiedział: „W Polsce rzeczywiście czujemy się zagrożeni obecnością rosyjską 250 kilometrów od Warszawy”. Projekt gwałtownego ruchu granicznego zainicjowany przez Rosję „nie może się powieść”.

Pomimo napięć politycznych pod rządami PiS, partnerstwo obywatelskie i biznesowe między obydwoma krajami intensywnie się rozwija. Niemcy są od ponad dwudziestu lat najważniejszym partnerem handlowym i inwestycyjnym Polski. Polska jest piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec. W projektach prowadzonych przez Niemiecko-Polskie Biuro ds. Młodzieży wzięło już udział ponad trzy miliony młodych ludzi z obu krajów.

STRONA GŁÓWNA

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *