Ukraina od dawna prosi swoich zachodnich sojuszników o czołgi. Polska chce teraz dotrzymać obietnic – i ma nadzieję na międzynarodową koalicję.
Polska chce dostarczyć Ukrainie czołgi podstawowe. Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, że jego kraj podjął już decyzję. W ramach koalicji Warszawa jest gotowa przekazać Ukraińcom czołgi Leopard za kompanię. W Polsce, podobnie jak w Niemczech, kompania Leopard jest zwykle wyposażona w 14 czołgów podstawowych.
Tym przełomem polski rząd zwiększa presję na Niemcy na tydzień przed nowymi rozmowami w Ramstein. Rząd federalny dotychczas odmawiał spełnienia żądań Ukrainy dotyczących dostaw Leoparda.
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zaprosił członków tzw. Ukraińskiej Grupy Kontaktowej na spotkanie 20 stycznia w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Nadrenii-Palatynacie. Powinien iść do innej pomocy broni. Poza Stanami Zjednoczonymi do ukraińskiej grupy kontaktowej należą również Niemcy i Wielka Brytania.
Polska chce też dostaw czołgów podstawowych z innych krajów
Duda powiedział, że warunkiem przekazania czołgów Leopard jest „cały szereg wymogów formalnych i zezwoleń”. Z drugiej strony Polsce zależało na utworzeniu koalicji międzynarodowej, do której inne państwa również wniosłyby czołgi podstawowe typu „lampart i inne”. Powinny one następnie w odpowiednim czasie zostać przekazane Ukrainie w celu wsparcia obrony kraju zaatakowanego przez Rosję.
Prezydent Zełenski z zadowoleniem przyjął oświadczenia Dudy, ale oczekiwał „wspólnej decyzji” z innymi krajami. „Jedno państwo nie może nam pomóc” – powiedział. Uważa, że „dzisiaj” zapadnie pozytywna decyzja „z innego państwa, aby dostarczyć nam nowoczesne zachodnie czołgi” – dodał Zełenski, nie wymieniając kraju.
Jak donoszą media, rząd brytyjski rozważa dostawę czołgów Challenger 2. „Jest jasne, że czołgi podstawowe mogą zapewnić Ukraińcom kluczowe zdolności, a premier powiedział w zeszłym tygodniu prezydentowi Zełenskiemu, że Wielka Brytania dostarczy co ona może”. – powiedział rzecznik brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka. Wielka Brytania zwiększy swoje wsparcie i zapewni Ukrainie „rodzaj technologii wojskowej, która pomoże wygrać wojnę”.
Rząd federalny się nie rusza
Niemcy odgrywają kluczową rolę w debacie na temat czołgów Leopard 2, ponieważ zostały one opracowane w Niemczech i nie mogą zostać przekazane Ukrainie bez zgody Niemiec. Nie było sygnału ze strony rządu federalnego o krótkoterminowej zmianie kursu. „Nie było zbyt prawdopodobne”, aby przed spotkaniem w Ramstein nastąpiła zmiana nastawienia rządu federalnego, powiedział w Berlinie rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Według niego nie było żadnych szczegółowych badań.
zintegrować
Hebestreit powiedział, że nie jest znana żadna konkretna prośba aliantów, aby same Niemcy dostarczyły czołgi bojowe. „Mamy różnego rodzaju systemy obrony przeciwlotniczej, teraz mamy bojowe wozy piechoty, ale dostarczyliśmy i nadal dostarczamy wiele innych transporterów wojsk itp. Bardzo uważnie monitorujemy sytuację na ziemi” – powiedział. .
Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) powiedziała poprzedniej nocy, że Ukraina potrzebuje dodatkowych dostaw czołgów, aby wyzwolić inne obszary. W „Tagesthemen” ARD broniła podejścia rządu niemieckiego do koordynacji z sojusznikami i ostrożnego działania w odniesieniu do popytu na czołgi Leopard. „Nawet jeśli twoje serce płonie”, ważne jest, aby wspólnie zastanowić się, w jaki sposób można podjąć odpowiedzialne działania.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.