Polska chce zmienić nazwę Kaliningradu – rzecznik Putina wścieka się i grozi

  1. Strona główna
  2. polityka

Utworzony:

Z: Chrześcijański jesiotr

Polska chce nazywać Kaliningrad staropolską nazwą. Moskwa reaguje wściekle na rekomendację polskiej organizacji.

Warszawa/Moskwa – reakcja Moskwy była jasna. Polska decyzja graniczy z „szaleństwem” i jest aktem wrogim. „Wiemy, że w całej historii Polska od czasu do czasu wpadała w ten szał nienawiści do Rosji” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „To nie wychodzi Polsce na dobre. To nie są tylko podłe działania. To wrogie działania.

Kaliningrad powinien teraz nazywać się w Polsce Królewcem

Powodem podniecenia jest zalecenie polskiej komisji, by nazywać miasto Kaliningrad tylko staropolską nazwą. W oficjalnym języku polskim i na mapach obszar ten powinien teraz nazywać się tylko Królewiec. Poinformował o tym rząd w Warszawie w środę 10 maja.

„Każdy kraj ma prawo używać w swoim języku tradycyjnych nazw, które reprezentują jego dziedzictwo kulturowe, ale nie można go zmusić do używania nazw, które są nie do przyjęcia w jego języku” – powiedział. Decyzja o zaprzestaniu używania „narzuconej nazwy” była również częściowo spowodowana inwazją Rosji na Ukrainę. „Nie chcemy rusyfikacji w Polsce, dlatego postanowiliśmy zadzwonić do Kaliningradu i jego regionu w naszym języku” – powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.

Kaliningrad
Koenigsberg (1255 do 1946), polska: Królewiec
Rosja
431 902
223 km²
1255

Kaliningrad otrzymał swoją nazwę po II wojnie światowej

Założone w 1255 roku przez Krzyżaków miasto Kaliningrad stało się stolicą Zakonu w połowie XV wieku, następnie kolejno Księstwa, Królestwa i Wolnego Państwa Prus. Pierwotna nazwa Conigsberg na cześć króla czeskiego Ottokara II przekształciła się w Königsberg w języku niemieckim. Królewiec to polskie tłumaczenie Królewca.

W 1946 r., po zajęciu miasta przez Związek Radziecki w czasie II wojny światowej, otrzymało ono nazwę Kaliningrad na cześć przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR Michaiła Kalinina. W 1940 roku rozstrzelano tam tysiące polskich sowieckich funkcjonariuszy policji politycznej.

„Nadanie dużej miejscowości w pobliżu naszej granicy imienia Kalinina, zbrodniarza, który był częściowo odpowiedzialny za decyzję o masowej egzekucji polskich urzędników w Katyniu w 1940 r., budzi w Polsce negatywne emocje” – powiedział Buda. Rosja odmawiała przyznania się do masakry aż do lat 90.

Widok na etnograficzną wioskę rybacką i słynną latarnię morską z rzeki w Kaliningradzie.
Od czasu uzyskania przez kraje bałtyckie niepodległości w 1991 r. Kaliningrad jest rosyjską enklawą między Polską a Litwą. © Imago

Kaliningrad stał się enklawą po II wojnie światowej

Po rozpadzie Związku Radzieckiego Kaliningrad wszedł w skład terytorium Rosji, stając się enklawą – obszarem geograficznie oddzielonym od głównego terytorium państwa – między Polską a Litwą. Kaliningrad ma strategiczne znaczenie dla Moskwy, ponieważ jest gospodarzem rosyjskiej Floty Bałtyckiej w porcie Bałtijsk i jest jednym z jedynych rosyjskich portów europejskich wolnych od lodu.

Po rozpoczęciu wojny ukraińskiej Polska przystąpiła do umocnienia swojej granicy z eksklawą. Wojsko polskie wzniosło prowizoryczne ogrodzenie z drutu kolczastego o wysokości 2,5 metra, a ostatnio zaczęło instalować kamery i czujniki ruchu wzdłuż 232-kilometrowej granicy. Na przejściach granicznych ustawiono również przeszkody przeciwczołgowe. (cs/afp)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *