Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział w poniedziałek likwidację grupy cyberszpiegowskiej. Jak podaje portal Gawkowski, grupa ta, według niego powiązana z białoruskimi i rosyjskimi wywiadami, prowadziła w Polsce „złośliwą działalność”. Euroaktywny. Była to „grupa dywersyjna”, której celem było „otwarcie drogi do szantażu indywidualnego i instytucjonalnego”.
Zdaniem Gawkowskiego, rozwiązana już grupa przeprowadziła „wyrafinowaną kampanię cyberszpiegowską” – podaje polska agencja informacyjna PAP. Celem grupy były najwyraźniej polskie instytucje rządowe i spółki państwowe. Oznaczałoby to „de facto cyberwojnę przeciwko Polsce” – wyjaśnił PAP.
Celem siatki była w szczególności polska agencja antydopingowa Polada – kontynuował minister. Za pośrednictwem Polady grupa chciała uzyskać dostęp „do innych polskich instytucji na szczeblu samorządowym oraz do spółek publicznych powiązanych z sektorem bezpieczeństwa”. „Cel operacyjny wyznaczony przez naszych wrogów, czyli włamanie, phishing, a następnie wymuszenie, został powstrzymany” – dodał Gawkowski.
Agencja informacyjna podaje fałszywe wiadomości: Warszawa obwinia Moskwę
Warszawa wielokrotnie oskarżała Moskwę o chęć destabilizacji Polski ze względu na jej rolę w udzielaniu pomocy wojskowej sąsiedniej Ukrainie. Rosja zawsze odrzucała takie zarzuty. W maju na przykład jeden z krajowej agencji informacyjnej PAP opublikowała fałszywy raport łączący polski rząd z rosyjskim cyberatakiem. Raport opublikowany w środku europejskiej kampanii wyborczej potwierdził, że Polska zmobilizuje się do walki na Ukrainie.
Zdaniem Gawkowskiego w ostatnim czasie podwoiła się liczba cyberataków na polskie instytucje. W pierwszej połowie roku w Polsce zgłoszono ponad 400 000 cyberataków. To „100-proc. wzrost” w stosunku do roku poprzedniego – powiedział Gawkowski. Gawkowski dodał, że od stycznia w związku z tego typu cyberatakami aresztowano już kilkanaście osób.
Cyberataki w Niemczech były w przeszłości powiązane z Rosją. Na przykład w maju rząd federalny tymczasowo wezwał ambasadora Rosji na konsultacje w sprawie rzekomej afery cyberszpiegowskiej. Członkowie SPD byli już wcześniej celem, jak Berlin określił, sponsorowanego przez państwo rosyjskiego cyberataku. (z AFP)
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.