Polskie media donoszą, że spółka górnicza z Głogowa jest podejrzana o przyczynienie się do katastrofy wodnej na Odrze. Ale są też inni podejrzani.
Patrick Pleul/dpa
Polskie media donoszą, że spółka górnicza KGHM w Głogowie jest podejrzana o przyczynienie się do katastrofy wodnej na Odrze. – donosi polski dziennik „Gazeta Wyborcza”.że w okresie od 29 lipca do 10 sierpnia 2022 r. zakład KGHM w Głogowie odprowadzał do Odry duże ilości słonej wody pochodzącej z flotacji i wydobycia rudy. Odpływy najwyraźniej były legalne. Niski poziom wody w Odrze nie mógł jednak sprostać takim ilościom. Zarzut opozycji: Polskie władze wodne powinny były zakazać odpływu.
Doniesienie dotyczy śledztw, które miałby wszcząć poseł opozycyjnej KO Piotr Borys. Minister środowiska Anna Moskwa potwierdziła 13 sierpnia, że to nie rtęć, ale wysokie stężenie soli doprowadziło do katastrofy ekologicznej. „Poseł Piotr Borys (KO) z Legnicy odwiedził zakład hydrotechniczny KGHM i potwierdził zrzut słonej wody.”
Jednak Głogów leży daleko na północ od Wrocławia, więc śnięcia ryb w okolicach Wrocławia i Opola nie można wytłumaczyć zrzutami słonej wody w Głogowie. Tak więc odpływ słonej wody może być tylko dodatkowym czynnikiem. Polski rząd nie potwierdził śledztwa opozycjonisty. Przyczyna katastrofy ekologicznej pozostaje zatem niejasna. Z kolei portal Onet informuje, że pod koniec lipca katowicka agencja ochrony środowiska wszczęła śledztwo w sprawie gliwickiej firmy zbrojeniowej Łaby, podejrzanej o zanieczyszczanie Odry. Podobno polskie służby ochrony środowiska podjęły działania już w marcu, kiedy to w Odrze złowiono pierwsze martwe ryby. Wciąż aktualna jest teoria, że kilka czynników doprowadziło do katastrofy ekologicznej: złe warunki pogodowe (niski poziom Odry), suche lato i odpady przemysłowe.
Władze niemieckie nadal zakładają, że powstawanie glonów mogło być przyczyną śnięcia ryb. Wysokie stężenie soli mogło być przyczyną wzrostu glonów. W polskim Senacie trwają obecnie obrady nad przyczynami katastrofy ekologicznej oraz brakami polskiej polityki ostrzegawczej, środowiskowej i komunikacyjnej.
Określ ilość słonej wody z flotacji rud i kopalni trafiły między 29 lipca a 10 sierpnia do Odry w Głogowie z zakładu @kghm_sa jak ustalono po kontroli poselskiej @piotr_borys z KO. – Wody Polskie nie są proszone o podanie zrzutu – podkreśl poseł.https://t.co/fz9WMnYm0i
— Bartosz T. Wielinski 🇵🇱🇪🇺🇺🇦 (@Bart_Wieliński) 17 sierpnia 2022 r
Masz jakieś komentarze? Napisz do nas! briefe@berliner-zeitung.de lub tomasz.kurianowicz@berliner-zeitung.de
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.