Polska głosowała: co oznacza dla nas bardziej liberalny rząd? – Aktualności – WDR – Aktualności

Po wyborach parlamentarnych w Polsce nastąpiła zmiana rządu: rządząca narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) według oficjalnego wyniku końcowego uzyskało najwięcej głosów, ale zabrakło mu bezwzględnej większości wynoszącej 36,8 proc. Większość stanowią jednak trzy partie opozycyjne, w tym liberalno-konserwatywna Platforma Obywatelska Donalda Tuska.

Wygrała Polska, zwyciężyła demokracja, wyrzuciliśmy ich od władzy„Tusk powiedział w niedzielny wieczór w Warszawie. Tusk był premierem Polski w latach 2007–2014 i przewodniczącym Rady UE w latach 2014–2019.

Kampania wyborcza z hasłami antyniemieckimi

TO PiSPartia ustępującego premiera Mateusza Morawieckiego próbowała zdobyć głosy kampanią wyborczą wymierzoną w Niemcy i UE. „Polska czy Niemcy: wybór należy do Ciebie„ – to jedno z haseł, za pomocą których PiS w swoich reklamach wyborczych kreował nastroje antyniemieckie. Wcześniej tzw PiS-Rząd Niemiec zażądał reparacji wojennych w wysokości ponad 1,3 biliona euro. Stosunki między obydwoma sąsiadującymi krajami uważa się za poważnie zakłócone.

UE ma wątpliwości co do praworządności w Polsce

Obecny polski rząd także ma napięte stosunki z UE. Tak to się stało PiS rozpoczęła reformę sądownictwa, która daje ministrowi sprawiedliwości większą kontrolę nad prokuratorami i sądami. UE postrzega to jako osłabienie podziału władzy i nałożyła kary. Ponadto Polsce odmówiono wielomiliardowych dotacji z funduszy europejskich. Za rządów PiS zmieniono programy nauczania, aby wzmocnić program rządu. Rząd PiS zajmuje także zdecydowanie konserwatywne stanowisko w sprawie aborcji i homoseksualizmu, co spotyka się z ostrą krytyką UE.

Różne połączenia lokalne z NRW do Polski

Społeczność polska w Nadrenii Północnej-Westfalii jest liczna: 650 000 osób między Renem a Zagłębiem Ruhry jest polskiego pochodzenia. Istnieje wiele projektów i kooperacji. Według rządu stanowego istnieje obecnie około 110 partnerstw gminnych, około 180 partnerstw szkół i ponad 260 partnerstw uniwersyteckich.

Tutaj także widać konserwatywną ścieżkę obraną przez polski rząd od kilku lat – powiedział WDR Lothar Harles, prezes Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Kolonia-Bonn. Kiedy miasto partnerskie w Nadrenii Północnej-Westfalii było otwarte i inkluzywne, pojawiły się pewne problemy i irytacje wśród polskich gmin. LGBTQgrupy, na przykład na festiwalach. Były czasy”Domyślne„, relacjonuje Harles.

Ogólnie rzecz biorąc, obecna polityka PiS odgrywa raczej niewielką rolę w stosunkach między Polską a Nadrenią Północną-Westfalią, Harles uważa: „Wymiana młodzieży i szkół przebiega dobrze, a relacje są stabilne i umacniał się przez lata.„W 2023 r. w Polsko-Niemieckim Biurze ds. Młodzieży istniały nawet listy oczekujących, gdyż wielu młodych ludzi wyraziło zainteresowanie wymianą. Nie można ignorować wpływu polityki polskiego rządu na szczeblu lokalnym, ale też nie należy go przeceniać.

Obserwator wyborów: „Nie chodziło o Polskę, ale o Europę”


Nastroje w lokalach wyborczych NRW są „spolaryzowane” | Źródło obrazu: IMAGO/Krzysztof Kaniewski

Joanna Szymańska pracowała w niedzielę jako obserwator wyborów w lokalu wyborczym w Aachen. Mówi, że pośpiech w Nadrenii Północnej-Westfalii był ogromny. Choć czynnych było znacznie więcej lokali wyborczych niż w latach ubiegłych, czasami, aby zagłosować, trzeba było stać w kolejkach po kilka godzin.

Opisuje atmosferę, jaką Szymańska wyczuwała wśród „Polonii”, mieszkających tu Polaków, jako „spolaryzowany„. Obecna sytuacja polityczna w Polsce doprowadziła także do rozłamu w tutejszej społeczności: „Albo jesteś liberałem, albo jesteś po stronie rządowej – ta linia podziału była wyraźnie widoczna– mówi Szymańska. Za sukces uważa wysoką frekwencję, szczególnie wśród młodych Polaków.Często słyszeliśmy pytanie: „Dlaczego głosujesz, mieszkając w Nadrenii Północnej-Westfalii?”Ale nie chodziło tu o Polskę, ale o Europę.– uważa Szymańska.

Oczekiwano złagodzenia stosunków z Polską


Oliver Loew z Instytutu Niemiecko-Polskiego | Źródło obrazu: Niemiecki Instytut Polski

Oliver Loew, dyrektor Instytutu Niemiecko-Polskiego w Darmstadt, ewentualną zmianę władzy widzi jako „nowy początek w stosunkach niemiecko-polskich„. Istnieje „Zupełnie inny ton w kontaktach z Berlinem i Brukselą„wcześniej” – powiedział WDR. Zakłada, że ​​w przyszłości”znacznie bardziej pragmatyczny” wejdzie do rozmów, podczas gdy rząd PiS raczej „szukał konfliktu” mieć.

„Europejska wiosna w połowie października”

Były Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel tak opisał oczekiwany wynik wyborów: „historyczny„Polscy wyborcy by tak zrobili”wytwarza europejską wiosnę w połowie października„, powiedział w ZDF. Można przypuszczać, że polski sprzęt w „Demokracja nieliberalna à la Budapeszt„Na razie zatrzymałem się.

Nasze źródła:

  • Wywiad z Lotharem Harlesem
  • Wywiad z Joanną Szymańską
  • Oliver Loew w WDR 5 Morning Echo
  • Rolfa Nikela w Poranny magazyn ZDF
  • Ministerstwo Spraw Federalnych i Europejskich NRW
  • Materiał z agencji dpa, AFP, Reuters

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *