Flagi krajów UE
Handel z dziesięcioma krajami wschodniej ekspansji UE w 2004 r. znacznie wzrósł w ostatnich latach – Polska i Czechy należą obecnie do dziesięciu największych partnerów handlowych Niemiec.
Handel z dziesięcioma krajami wschodniej ekspansji UE w 2004 r. znacznie wzrósł w ostatnich latach – Polska i Czechy należą obecnie do dziesięciu największych partnerów handlowych Niemiec. Jak podał w czwartek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, w 2003 roku, przed akcesją, stamtąd pochodziło 10,8 proc. całego niemieckiego importu i tam kierowano 8,5 proc. całego niemieckiego eksportu.
W 2023 r. z tych dziesięciu krajów Europy Wschodniej pochodziło 15,7 proc. niemieckiego importu o wolumenie 213,9 mld euro, podczas gdy tam kierowano 13,6 proc. niemieckiego eksportu o wolumenie 216,8 mld euro. Kraje Estonia, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Czechy, Węgry i Cypr przystąpiły do UE w 2004 r. w ramach pierwszej fazy ekspansji UE na wschód.
Oznacza to, że w ujęciu wartościowym import i eksport do tej grupy krajów wzrósł w latach 2003–2023 niemal czterokrotnie. Ogólnie rzecz biorąc, niemiecki handel zagraniczny rósł w tym okresie w znacznie niższym tempie.
Wraz z rozszerzeniem UE na wschód zmienił się także ranking partnerów handlowych Niemiec: w 2003 roku Czechy i Polska zajęły jedenaste i dwunaste miejsca, za nimi uplasowały się Węgry na 15. miejscu i Słowacja na 22. miejscu. W okresie od stycznia do maja br. w Polsce. była już piąta, przed Włochami, a Czechy były na dziesiątej pozycji.
Towary będące przedmiotem handlu pozostają mniej więcej na tym samym poziomie przez ostatnie dwie dekady. „Wtedy i teraz” – statystycy ogłosili w czwartek, że pojazdy samochodowe i części do nich stanowią najważniejszą grupę towarów w handlu zagranicznym z dziesięcioma krajami. W dalszym ciągu znaczący handel dotyczy także maszyn, sprzętu elektrycznego i chemikaliów.
STRONA GŁÓWNA
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.