Polska i Słowacja
Sąsiedzi domagają się statusu Ukrainy jako kandydata do UE
05/11/2022 17:22
Szybkie przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej jest raczej mało prawdopodobne. Jednak sąsiednia Polska i Słowacja domagają się przyznania temu krajowi statusu kandydata do UE jako wyraz solidarności. Federalny minister spraw zagranicznych Baerbock jest pewny siebie.
Słowacja i Polska chcą pracować na rzecz Ukrainy, aby jak najszybciej uzyskać status kandydata do UE. Poinformowali o tym słowacka prezydent Zuzana Caputova i jej polski odpowiednik Andrzej Duda w Bratysławie. Obaj zapowiedzieli, że wspólnie odwiedzą swoich odpowiedników z krajów UE, którzy sceptycznie odnoszą się do statusu Ukrainy jako kandydata do UE.
„Dla przyszłości, Europy i pokoju w Europie ważne jest, abyśmy rozmawiali o przyszłym statusie Ukrainy” – powiedziała Caputova. „Nie oznacza to automatycznie pełnego członkostwa, do którego oczywiście muszą być spełnione kryteria. Jednak przyznanie statusu kandydata traktujemy jako naturalny krok w wymagającej sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się Ukraina” – powiedział prezydent.
Duda powiedział, że Ukraina broni nie tylko siebie, ale także Europy „przed imperialnymi ambicjami i działaniami współczesnej Rosji” i potrzebuje do tego sygnału solidarności. „Wiemy, że dla dzisiejszego społeczeństwa ukraińskiego bardzo ważne jest poczucie akceptacji ze strony Zachodu” – powiedział, wyjaśniając status kandydata.
Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że jest przekonana, że Ukraina uzyska „status wyraźnego kandydata”. Podczas swojej wtorkowej wizyty w Kijowie poruszyła perspektywę pełnego członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. Po drodze jednak nie mogło być „na skróty” – powiedział zielony polityk. Co więcej, sama UE potrzebuje reformy, aby móc zaakceptować kraj jako pełnoprawny członek.
Caputova i Duda chwalili współpracę dwustronną między Polską i Słowacją. Jako przykład przytoczyli umowę, że Polskie Siły Powietrzne powinny w przyszłości monitorować również słowacką przestrzeń powietrzną, aby Słowacja mogła przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29. Po rozmowie z Caputovą Duda spotkała się także po południu z premierem Eduardem Hegerem i marszałkiem parlamentu Borisem Kollarem.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.