Polska i Ukraina chcą wspólnej produkcji broni

Polska, wschodni kraj UE i członek NATO, pomogła sąsiadowi, dostarczając broń bezpośrednio po rosyjskim ataku w lutym 2022 r.; Żaden inny kraj nie przyjął tylu uchodźców. Zełenski podziękował mu za to.

„Naród polski, państwo polskie jest jednym z naszych największych współpracowników” – oświadczył w poniedziałek ukraiński szef państwa. Podobnie jak Tusk podkreślał, że Polska także broni własnej wolności. „W Europie Wschodniej wolność możemy zachować tylko wtedy, gdy będziemy jej wspólnie bronić” – powiedział.

Były przewodniczący Rady UE Tusk obiecał, że Polska będzie wspierać pożądane członkostwo Ukrainy w UE pod każdym względem. Jednym z celów jego wizyty w Kijowie było omówienie sposobów zmobilizowania większego poparcia Zachodu dla Ukrainy.

Obie strony milczą, jeśli chodzi o konkretne wyniki negocjacji. Zełenski powiedział, że kwestiami wymagającymi omówienia są wzmocnienie wsparcia wojskowego i wspólna produkcja broni. Polski premier Donald Tusk podkreślił, że obie strony są gotowe do zakończenia rozmów inwestycyjnych.

Mówił ogólnie o „sprzęcie i urządzeniach” dla Ukrainy. Planowane są także rozmowy na temat zawarcia umowy o bezpieczeństwie.

W Brukseli główny nacisk położony jest na kontynuację dostaw broni i amunicji na Ukrainę. Ulf Röller wskazuje, w jakim stopniu kraje Zachodu są na to gotowe.

01.10.2024 | 01:18 minut


O blokadach na wspólnej granicy mówili także Tusk, Zełenski i ich ministrowie-specjaliści. Obie strony potwierdziły swą najlepszą wolę „wspólnego rozwiązania problemów, które dotyczą m.in. zbóż i blokady przewoźników na naszej granicy” – powiedział Tusk. Żadna instytucja międzynarodowa nie jest zatem konieczna w roli mediatora.

Polscy kierowcy ciężarówek blokowali ostatnio przez tygodnie przejścia graniczne z powodu gniewu na ukraińską konkurencję. Polscy rolnicy boją się importu taniego zboża z krajów sąsiednich. Rząd Tuska, sprawujący władzę dopiero od grudnia, podtrzymuje ograniczenia importowe.

Prace rozpoczną się wkrótce.

Polscy kierowcy ciężarówek oskarżają swoich ukraińskich kolegów o zmuszanie ich do transportu towarów do UE po niższych stawkach frachtowych.

29 listopada 2023 | 02:18 minut


Poprzedni polski rząd narodowo-konserwatywnej partii PiS także wspierał Ukrainę. Zaczęła także intensywnie dozbrajać polską armię, aby mogła się uzbroić przed rosyjskimi atakami. Jednak w czasie trudnej kampanii wyborczej latem 2023 roku stosunki między Warszawą a Kijowem uległy pogorszeniu. Pod tym względem wizyta Tuska oznaczała także nowy początek.

Opowiadał się za ostrożnym podejściem do historii pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Był obciążony walkami partyzanckimi, zmianami granic i przesiedleniami w czasie i po II wojnie światowej. „Bardzo zależy nam na tym, aby historia, dramatyczna i tragiczna, nie przysłoniła wspólnego interesu” – powiedział Tusk. „Będziemy omawiać kwestie historyczne ze wzajemną wrażliwością”.

Aktualne informacje na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można w każdej chwili znaleźć na naszym blogu na żywo:

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *