Polska i Ukraina podpisują porozumienie o bezpieczeństwie

Przed szczytem NATO w Waszyngtonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Polski Donald Tusk podpisali w Warszawie dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie. „Ci, którzy dziś bronią Ukrainy, bronią się także sami” – powiedział Tusk.

Prezydent Ukrainy określił kontrakt jako „ambitny”. „Pomaga to chronić życie naszych obywateli i stawić czoła rosyjskiemu złu” – powiedział Zełenski. W ramach kontraktu planuje się opracowanie mechanizmu „zestrzeliwania w ukraińskiej przestrzeni powietrznej rosyjskich rakiet i dronów wystrzeliwanych w kierunku Polski”.

W umowie zapisano także, że Polska bada możliwość dostarczenia Ukrainie dodatkowych myśliwców MiG-29. Kraj przekazał już Kijowowi dziesięć maszyn tego typu. Według ukraińskich mediów będzie ich teraz 14 dodatkowych samolotów. Tusk podkreślił jednak, że warunkiem jest otrzymanie przez Polskę odpowiednich myśliwców zastępczych od zachodnich partnerów.

Polska powinna także zachęcać obywateli Ukrainy mieszkających na jej terytorium do włączenia się do armii swojego kraju. Zełenski powiedział, że w Polsce zostanie utworzona i przeszkolona ukraińska jednostka ochotnicza, która następnie będzie walczyć na Ukrainie. Mówił o „Legii Ukraińskiej”. Na początku popołudnia głowa państwa Ukrainy spotkała się ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą.

Wizyta Zełenskiego w Polsce przypadła na dzień, w którym w ciężkich rosyjskich atakach rakietowych na jego kraj zginęło co najmniej 26 osób. W Kijowie uderzono w duży szpital dziecięcy. „Nie ma słów, żadnych dokumentów, żadnych oświadczeń politycznych, które wystarczyłyby, aby potępić napastnika” – powiedział Tusk.

Polska, członek UE i NATO, jest jednym z najbardziej zaangażowanych politycznych i wojskowych zwolenników Ukrainy, która jest atakowana przez Rosję. Polska przyjęła także prawie milion uchodźców z sąsiedniego kraju.

Ukraina zawarła dotychczas umowy o bezpieczeństwie z UE i 19 państwami, w tym Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Niemcami. Formalizują one już udzielone wsparcie w dziedzinie wojskowej i cywilnej oraz sugerują perspektywę dodatkowej pomocy na początkowy okres dziesięciu lat.

Szczyt NATO z okazji 75. rocznicy sojuszu obronnego odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 9–11 lipca. Szefowie państw i rządów 32 państw członkowskich chcą rozmawiać m.in. o dodatkowej pomocy dla Ukrainy. Na spotkanie zaproszony jest także Zełenski.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *