Polska i Węgry sprzeciwiają się staraniom UE o wprowadzenie międzynarodowego minimalnego podatku dochodowego

UE próbuje legitymizować duże porozumienie, które zostało osiągnięte przez prawie 140 krajów i przewiduje 15%. minimalny podatek dochodowy dla światowych gigantów.

Ponieważ Francja właśnie rozpoczęła swój semestr prezydencji, 27-członowy blok zamierza stać się pierwszą jurysdykcją, która wdroży porozumienie mediacyjne OECD przed jego powszechnym zastosowaniem 1 stycznia 2023 r.

Wymaga to jednak jednomyślnej zgody członków UE, a sytuację pogarsza fakt, że w bloku zjednoczyła się niewielka grupa krajów na czele z Polską, która ma różne wątpliwości co do zgody podatkowej.

Stosunki między Polską i Węgrami, które sprzeciwiają się planom, a ich unijnymi partnerami nie są obecnie najlepsze, a Warszawa i Budapeszt postrzegane są jako odbiegające od demokratycznych wartości bloku.

Globalny minimalny podatek od osób prawnych jest tylko jednym z elementów porozumienia OECD, a krytyka obu stron opiera się na założeniu, że w tym samym czasie musi zostać wdrożona kolejna ważna część umowy, czyli „pierwszy filar”.

Ten filar obejmuje bardzo złożone rozwiązanie, zgodnie z którym firmy są opodatkowane tam, gdzie osiągają zyski. Przepis ten dotyczy głównych grup technologicznych, ale nie został jeszcze ukończony.

„Polska nie może poprzeć jednostronnego wprowadzenia globalnego minimalnego podatku w UE, co zmniejsza konkurencyjność UE i pozostawia na boku pierwszy filar” – powiedział wiceambasador RP przy UE. ministrowie finansów i podatków.

„W tym celu domagamy się akceptacji naszej propozycji (…) polegającej na prawnym związaniu obu filarów” – zadeklarował.

Węgierski minister finansów Mihaly Varga powiedział, że brak zajęcia się kolejnym filarem „zagroziłby działaniom politycznym stosowanym wobec krajów trzecich i mógłby przyczynić się do skutecznego wdrożenia” OK.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że minimalne przepisy podatkowe zostały przeniesione do tekstu UE na „dokładnie takich samych warunkach”, jak propozycja OECD, więc „czym niezrozumiałym” jest stwierdzenie, że nie należy ich przyjmować.

Francja oczekuje, że ostateczne porozumienie w sprawie minimalnego podatku zostanie osiągnięte już w marcu, na kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi we Francji.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *