Polska odrzuca propozycję UE dotyczącą dystrybucji migrantów – EURACTIV.com

Polski rząd nie poprze programu przesiedleń migrantów zaproponowanego przez szwedzką prezydencję UE – poinformowało w środę polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Prezydencja szwedzka przyjęła propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą reformy unijnego systemu migracyjnego i azylowego, która przewiduje przesiedlenie 120 tys. migrantów rocznie. Kraje odmawiające przyjęcia nowo przybyłych musiałyby zapłacić równowartość 22 000 euro za migranta, poinformowały kręgi UE. Polska Agencja Prasowa (PAP).

„Nie będzie polskiej zgody na program przymusowych przesiedleń”, system, który już „okazał się całkowicie nieskuteczny i szkodliwy” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Informacje PST.

„Czas skupić się na podstawowych wyzwaniach i skutecznych narzędziach, a nie na pseudopoprawkach” – dodał.

Polska skutecznie poradziła sobie z największym kryzysem migracyjnym od czasów II wojny światowej – powiedział, odnosząc się do fali uchodźców, która nastąpiła po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Dodał, że od 24 lutego 2022 roku kraj przyjął 2 miliony uchodźców, a łącznie ponad 10 milionów przekroczyło granicę polsko-ukraińską.

O reformie polityki migracyjnej i azylowej rozmawiano w środę na spotkaniu ambasadorów przy UE. Punktem wyjścia była propozycja Komisji, którą Polska zdecydowanie odrzuca – powiedział stały przedstawiciel Polski Andrzej Sadoś.

Mocny DPA powiedział zebranym, że proponowany system nie gwarantuje wystarczających środków solidarnościowych. Warszawa odrzuca też możliwość wniesienia wkładu finansowego zamiast przyjmowania migrantów, co Sadoś określił jako „karę” za odmowę.

Przymusowe przyjmowanie było, jest i nie będzie częścią wniosku, powiedziała Maria Malmer Stenergard, szwedzka minister ds. migracji. „Przymusowa solidarność to co innego”, tweetował jego ostatni tydzień. Wyjaśniła, że ​​kraje, które nie chcą przyjmować osób ubiegających się o azyl, mogą również wnieść wkład finansowy lub zbudować potencjał.

Agencja dowiedziała się, że szwedzki rząd zamierza zakończyć negocjacje do lipca, kiedy to przekaże prezydencję w UE Hiszpanii, podczas gdy Niemcy niechętnie popierają reformę w obecnym kształcie.

Zatwierdzenie wniosku przez Komisję Europejską wymagałoby większości kwalifikowanej wśród państw członkowskich UE. Nie jest pewne, czy zrozumieją to obrońcy reformatorów.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *