Według doniesień medialnych polski rząd zaproponował nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom ukraińskim, która zaostrzy przepisy tak, aby Ukraińcy sami musieli ponosić część swoich kosztów.
Ukraińcy, którzy przybyli do Polski po tym, jak Rosja zaatakowała ich kraj, wkrótce powinni go mieć wystąpić o nadanie krajowego numeru identyfikacyjnego (PESEL).. Mają też ograniczony dostęp do świadczeń socjalnych, takich jak miesięczne zasiłki rodzinne i muszą pomagać w pokrywaniu kosztów utrzymania.
„Nie możemy finansować pobytu uchodźców w nieskończoność”, powiedział — powiedział w radiu wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker RMFFM. „Nadal mamy około 80 000 uchodźców zakwaterowanych w obiektach zbiorowego zakwaterowania, takich jak targowiska, remizy strażackie czy pensjonaty” – dodał.
Według ministerstwa Ukraińcy, którzy mieszkali w takich kwaterach dłużej niż 120 dni, od stycznia będą musieli sami pokryć 50 proc. kosztów. Chodzi o to, że w końcu staną się całkowicie samowystarczalne – powiedział Szefernaker.
Około 1 400 000 Ukraińców ma polski numer identyfikacyjny, ale nie wszyscy Ukraińcy mieszkający w Polsce o niego wystąpili. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, będą mieli 30 dni na zwrócenie się o numer.
To zobowiązanie „stanie się sytuacją [der Ukrainer:innen] i usuwanie przeszkód w realizacji niektórych usług publicznych” – mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich (ZPP).
Z drugiej strony nowe zasady dostępu do pomocy społecznej mają na celu lepszą kontrolę wypłat i zminimalizowanie ryzyka nielegalnego pobierania świadczeń. Zgodnie z obowiązującymi przepisami cudzoziemcy, którzy opuszczają Polskę na dłużej niż miesiąc, tracą prawo do legalnego pobytu i zasiłków rodzinnych.
Nowa ustawa zapewni również ZUS i samorządom więcej informacji o wszystkich Ukraińcach wjeżdżających lub wyjeżdżających z Polski, co zdaniem MSW powinno pomóc w zapobieganiu oszustwom związanym z zasiłkami.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.