Polska – Polacy i Bałtowie proszą UE o pomoc finansową na ochronę swoich granic przed Rosją

Pracownicy przy nowym płocie na Łotwie w pobliżu granicy z Rosją Zdjęcie: AFP

Polska i kraje bałtyckie zwróciły się do UE o pomoc finansową na rozbudowę instalacji granicznych przeciwko Rosji i jej sojuszniczej Białorusi. Jest to „pilne”, aby chronić UE przed zagrożeniami militarnymi i hybrydowymi, stwierdzili szefowie państw i rządów czterech krajów.

Polska i kraje bałtyckie zwróciły się do Unii Europejskiej o pomoc finansową na rozbudowę instalacji granicznych przeciwko Rosji i jej sojuszniczej Białorusi. Jak wynika z listu szefów państw i rządów czterech krajów skierowanego do przewodniczącego Rady UE Charlesa Michela, jest to „pilne” w celu ochrony UE przed zagrożeniami militarnymi i hybrydowymi. Szczyt UE, który rozpoczyna się w czwartek, musi także skupić się na „opcjach mobilizacji finansów” – domagali się.

W swoim piśmie Estonia, Litwa, Łotwa i Polska nawiązują do własnych wysiłków na rzecz rozbudowy infrastruktury granicznej. Pod koniec maja polski rząd Donalda Tuska przedstawił plan o nazwie „Ostschild”, który ma kosztować równowartość 2,4 miliarda euro. Istnieje także „Bałtycka Linia Obronna”, w ramach której od 2014 roku Łotwa buduje nowe ogrodzenie graniczne z Rosją.

Musi to zaowocować wspólną europejską inicjatywą obronną – kontynuuje list, który oprócz Tuska podpisali prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Łotwy Evika Silina i premier Estonii Kaja Kallas. „Skala i koszty tego wspólnego wysiłku wymagają ukierunkowanych działań ze strony UE, aby wesprzeć go politycznie i finansowo” – podkreślają czterej sygnatariusze.

Na szczycie szefowie państw i rządów UE chcą przyjąć program strategiczny na najbliższe pięć lat, który obejmuje także obronność. W projekcie deklaracji czytamy: „Zmobilizujemy niezbędne narzędzia, aby wzmocnić nasze bezpieczeństwo i ochronę naszych obywateli oraz reagować na nowe zagrożenia”. Francja i Włochy żądają funduszu obronnego w wysokości miliarda dolarów, który byłby finansowany długiem wspólnotowym. Niemcy się temu sprzeciwiają.

STRONA GŁÓWNA

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *