Ustawa, która wciąż czeka na zatwierdzenie przez parlament, pozwoliłaby obywatelom Ukrainy przebywać w Polsce przez półtora roku, po czym to zezwolenie mogłoby zostać przedłużone na ten sam okres.
Ukraińcy powinni też mieć pozwolenie na pracę, opiekę zdrowotną i edukację.
Ponadto polski rząd oferuje wsparcie finansowe uchodźcom, ich rodzinom goszczącym oraz ukraińskim gminom przyjmującym.
Celem jest, aby „ludzie przyjeżdżający do Polski mieli takie normalne życie” – powiedział dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki.
Polska przyjęła około 60%. z 1,7 miliona uchodźców, którzy opuścili Ukrainę od rozpoczęcia wojny 24 lutego, mówi ONZ. Większość nowo przybyłych to kobiety i dzieci.
Od II wojny światowej w Europie nie było kryzysu uchodźczego na taką skalę, poinformowała w poniedziałek agencja ONZ ds. uchodźców.
Obywatele polscy skupili się na pomocy nowo przybyłym.
Wolontariusze, lokalne gminy, agencje pomocowe, firmy oraz liczna społeczność ukraińska mieszkająca w Polsce starają się zapewnić im żywność, transport i bezpieczne miejsce schronienia, w tym również osobom prywatnym.
Według Morawieckiego reakcja opinii publicznej pokazuje, że duże obozy dla uchodźców nie będą potrzebne, ale czas usystematyzować tę spontaniczną pomoc.
Warszawa może też liczyć na wsparcie innych krajów UE – podkreślił premier.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.