Polska rozwiązuje media państwowe i chce je zrestrukturyzować

Stan na: 27 grudnia 2023, 20:53

Konfrontacja w konflikcie o media publiczne w Polsce trwa. Minister kultury Sienkiewicz zapowiedział formalną likwidację telewizji publicznej i radia. Celem jest zasadnicza restrukturyzacja tych mediów.

Nowy polski rząd ogłosił formalne rozwiązanie wszystkich mediów publicznych. Celem jest jego przebudowanie od góry do dołu i zapewnienie jego funkcjonowania – zapowiedział minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz na platformie X (dawniej Twitter).

„W związku z decyzją Prezydenta RP o zawieszeniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, Polskiego Radia i agencji informacyjnej PAP” – napisał Sienkiewicz. Ważne jest zapewnienie ciągłości działania tych mediów, a także zachowanie miejsc pracy. Stan likwidacji może zostać w każdej chwili odwołany „przez właściciela”, czyli państwo polskie.

Polska walczy o swoje media

To posunięcie przenosi do następnej rundy konflikt między nowym i starym obozem rządowym dotyczący mediów publicznych. Tydzień temu Sienkiewicz zwolnił już całe kierownictwo polskich mediów państwowych, przez lata postrzeganych jako rzecznik poprzedniego prawicowo-nacjonalistycznego rządu.

Rząd Donalda Tuska zarzuca mediom szerzenie propagandy partyjnej w ostatnich latach za rządów narodowo-konserwatywnego rządu PiS, co zostało obecnie odrzucone. Organizacje międzynarodowe skrytykowały także jednostronną reportaż polskich mediów państwowych.

Obserwatorzy wyrazili nadzieję, że partia PiS ma nadzieję zachować kontrolę nad mediami państwowymi i wykorzystać ją do rozpowszechniania swojego przesłania przed przyszłorocznymi wyborami lokalnymi i europejskimi. W Polsce media publiczne są finansowane przez podatników i zgodnie z Konstytucją muszą być wolne od uprzedzeń politycznych.

Duda przedstawia ustawę o bezfunduszowych wydatkach na media

Prezydent Polski Andrzej Duda, sam wywodzący się z PiS, utrudniał plany rządu Tuska dotyczące mediów publicznych. W zeszłym tygodniu przedstawił poprawioną ustawę budżetową, która jest sprzeczna z celem nowego rządu, jakim jest uwolnienie mediów spod kontroli politycznej.

Duda zawetował ustawę nowego rządu, która zapewniła mediom publicznym trzy miliardy złotych (około 692 mln euro). W jego projekcie fundusze te są eliminowane.

Prezydent swoje weto uzasadnił stwierdzeniem, że dotowanie mediów stanowi naruszenie konstytucji i naruszenie zasad konstytucyjnych. Media publiczne trzeba „przywrócić do stanu prawnego” – domagał się Duda, mając na uwadze dymisję liderów kanałów.

Po dymisji kierownictwa mediów państwowych politycy dotychczas rządzącej partii PiS zajęli także gmach telewizji publicznej, aby – jak wynika z własnych wypowiedzi – bronić „pluralizmu mediów”. Nowy rząd nawiązał natomiast do uchwały przyjętej wcześniej przez nowo wybrany parlament, której celem jest przywrócenie „bezstronności” mediów publicznych.

Sophie Rebmann, ARD Warszawa, tagesschau, 27 grudnia 2023, 21:51

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *