Polska: śmierć Połtawskiej, wieloletniej przyjaciółki Papieża

Wanda Połtawska, polska psychiatra i wieloletnia przyjaciółka papieża Jana Pawła II (1978-2005), zmarła w środę wieczorem w Krakowie w wieku 101 lat. Poinformowała o tym archidiecezja krakowska w porozumieniu z polskimi mediami.

Połtawska przez ponad 50 lat utrzymywała intensywną korespondencję z przyszłym papieżem Karolem Wojtyłą, który nazywał ją swoją „siostrą”. 2 listopada skończyłaby 102 lata.

Korespondencja z Janem Pawłem II znalazła swoje miejsce także w jego procesie beatyfikacyjnym. Kiedy w 2005 roku papież zmarł, Połtawska była jedną z nielicznych powierniczek na łożu śmierci. W 1967 założyła Instytut Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, dziś Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Kierowała instytutem przez 33 lata.

Kiedy w 1962 roku Połtawska zachorowała na raka jelita grubego, Wojtyła, ówczesny biskup pomocniczy w Krakowie, napisał za pośrednictwem posłańca list z Rzymu do Ojca Pio (1887-1968), czczonego jako cudownego kapłana, z prośbą o wstawiennictwo zwłaszcza za swoją dziewczyną. Zagoiło się przed operacją; Nie było na to żadnego medycznego wytłumaczenia.

Praca przymusowa w obozie koncentracyjnym Ravensbrück

Połtawska uczęszczała do szkoły w rodzinnym Lublinie aż do wkroczenia niemieckiego Wehrmachtu w 1939 r. Po zajęciu Polski jako członek grupy harcerskiej organizowała zakazaną działalność przeciwko Niemcom. W 1941 roku została aresztowana przez gestapo i przetrzymywana w więzieniu przez sześć miesięcy. Następnie musiała pracować przymusowo w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Tam narodowi socjaliści przeprowadzali także pseudomedyczne eksperymenty na niej i innych więzionych kobietach.

Na początku 1945 roku kobiety dowiedziały się, że wszystkie zostaną rozstrzelane, ale Połtawskiej i innym udało się ukryć. Z fałszywymi numerami więźniarskimi została zabrana transportem jenieckim do wyzwolonego w maju 1945 r. podobozu Neustadt-Glewe w Meklemburgii. Połtawska wróciła do Polski. W 1947 r. Połtawska wyszła za mąż za krakowskiego filozofa Andrzeja Połtawskiego i w kolejnych latach urodziła czworo dzieci. Studiowała medycynę i psychologię w Krakowie, gdzie w 1964 roku uzyskała stopień doktora psychiatrii. Działała w organizacjach katolickich w Polsce oraz jako lekarz duszpasterski. W 2008 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski nadał mu tytuł doktora honoris causa. W 2016 roku Połtawska otrzymała najwyższe polskie odznaczenie państwowe – Order Orła Białego.

(kna – mg)

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *