Polska stawia na nowe elektrownie jądrowe

Energetyka jądrowa przeżywa w Polsce niezwykły renesans. Podczas gdy Niemcy zamknęły w 2023 r. ostatnią elektrownię jądrową, Polska energicznie dąży do rozwoju technologii nuklearnej. Duże elektrownie i liczne minireaktory mają zastąpić szkodliwy dla klimatu węgiel. Cel jest ambitny: odegrać wiodącą rolę w europejskim krajobrazie nuklearnym (świat: 29.04.24).

Transformacja nuklearna w Polsce: nowe duże elektrownie i sojusze transatlantyckie

Nowy premier Polski Donald Tusk ponownie podkreślił zaangażowanie swojego kraju w energię jądrową. Na spotkaniu studenckim w Opolu wyjaśnił: „Jeśli chcemy, aby polskie elektrownie węglowe nie były już największymi emitentami dwutlenku węgla i innych substancji szkodliwych dla środowiska w Europie, to musimy wybrać energetykę jądrową. » szerokie poparcie wszystkich obozów politycznych. Planowane są co najmniej dwie duże elektrownie jądrowe, z czego najbardziej zaawansowany jest projekt Lubiatowo-Kopalino, na którego czele stoi amerykański koncern Westinghouse. Pierwszy tego typu reaktor powinien produkować energię elektryczną od 2033 roku.

Polska masowo przyspiesza rozwój energetyki jądrowej – boom na minireaktory – zezwolenie na budowę 24 SMR
Obraz: wygenerowany przez sztuczną inteligencję

Na energetykę jądrową stawiają nie tylko państwo, ale także prywatni gracze, jak koncerny energetyczne PGE i ZE PAK. Planują budowę kolejnej dużej elektrowni w Patnow przy wsparciu Korei Południowej. Planowanych jest tam sześć bloków reaktorów, które będą wytwarzać łącznie od sześciu do dziewięciu gigawatów energii.

Boom minireaktorowy – zezwolenie na budowę 24 reaktorów SMR

Kolejnym celem jest rozwój małych reaktorów, zwanych „małymi reaktorami modułowymi” (SMR). Projekty te są szeroko rozpowszechnione w całej Europie, ale Polska przoduje. Planowanych jest ponad sto projektów dla tych małych jednostek. Mogłyby zapewnić energię nie tylko miastom, ale także dużym przedsiębiorstwom przemysłowym. Systemy modułowe i prefabrykowane stanowią ekonomiczne i elastyczne rozwiązanie w zakresie dostaw energii.

Orlen Synthos Green Energy otrzymał niedawno pozwolenie na budowę 24 elektrowni SMR w sześciu lokalizacjach w Polsce. Ta sytuacja pokazuje, jak poważnie Polska traktuje energetykę jądrową. Współpraca międzynarodowa, np. z GE Hitachi ze Stanów Zjednoczonych, również wzmacnia pozycję Polski w tej pionierskiej technologii.

Akceptacja społeczna i podejmowanie decyzji politycznych

Poparcie dla energetyki jądrowej jest w Polsce wysokie: 75 proc. społeczeństwa popiera przejście na energetykę jądrową. To pozytywne nastawienie znajduje odzwierciedlenie w ogólnopolskich kampaniach informacyjnych i działaniach reklamowych. Jakub Wiech, czołowy ekspert ds. energetyki jądrowej, zwraca jednak uwagę, że pomimo entuzjazmu część planowanych projektów może nie dojść do skutku. „100 czy 70 projektów SMR to za dużo; nie trzeba mieć tyle energii” – mówi Wiech. Uważa on, że bardziej realistyczne jest założenie, że uda się zrealizować około połowy tych projektów, co w dalszym ciągu będzie odpowiadać wydajności kilkunastu tradycyjnych reaktorów.

Chociaż rozwój energii jądrowej postępuje w sposób zadowalający, nadal istnieją wyzwania. Kwestie takie jak rosnące koszty i przeglądy polityczne mogą opóźnić lub nawet zatrzymać niektóre projekty. Jednak zasadniczy kierunek, w jakim podąża Polska, pozostaje ten sam. Po kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego będą mogły zostać podjęte dalsze zdecydowane decyzje dla polityki energetycznej kraju.

Ogólnie rzecz biorąc, pokazuje to, że Polska jest zdeterminowana w dywersyfikacji dostaw energii i odchodzeniu od węgla. Kładąc wyraźny nacisk na energię jądrową, kraj pozycjonuje się jako ważny gracz w europejskiej transformacji energetycznej.

Przeczytaj także:

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 20 grudnia 2023 r. o 12:32. Zwracamy uwagę, że w międzyczasie podane ceny mogły ulec zmianie. Wszystkie deklaracje bez gwarancji.

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 20 grudnia 2023 r. o 12:32. Zwracamy uwagę, że w międzyczasie podane ceny mogły ulec zmianie. Wszystkie deklaracje bez gwarancji.

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 20 grudnia 2023 r. o 12:32. Zwracamy uwagę, że w międzyczasie podane ceny mogły ulec zmianie. Wszystkie deklaracje bez gwarancji.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *