„Jedno ciało – jeden umysł – jedna nadzieja”. To temat przewodni tegorocznego spotkania Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Od najbliższej środy w Krakowie spotka się 357 delegatów ze 150 kościołów członkowskich. Spotkanie odbędzie się w dawnym polskim mieście królewskim do 19 września. W programie m.in. zwiedzanie miejsca pamięci w Auschwitz oraz wybór nowego prezydenta.
Faworytem na prezydenta jest biskup Viborga w Danii Henrik Stubkjaer. Jednak według katolickiej agencji prasowej możliwe jest również, że kandydatką na spotkaniu zostanie kobieta spoza Europy.
Kazanie na otwarcie wygłosiła pastor Danielle Dokman, pochodząca z Surinamu. Zajęła stanowisko przeciwko wojnie, rasizmowi i „trwającej katastrofie klimatycznej”. Wielokrotnie wzywała przedstawicieli Kościoła do zajęcia publicznego stanowiska: „Jeśli składane są fałszywe obietnice, że coś zrobią z naszą niesprawiedliwością klimatyczną, to wy, 150 kościołów, powstańcie. jako wspólnota kościelna »
Delegat austriacki abp Michał Chalupka w wywiadzie na temat tegorocznego motta podkreślił, że słowo „jeden” pojawia się trzy razy. Dla niego „najważniejszą rzeczą na tej konferencji jest to, aby nie mylić jedności z jednolitością”.
tło
W Światowej Federacji Luterańskiej zrzesza się ponad 77 milionów luteranów. Zgromadzenie Ogólne jest najwyższym organem zarządzającym ŚFL i zbiera się co sześć do siedmiu lat. Tym razem gospodarzem zgromadzenia ogólnego będzie Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Kościół mniejszościowy w Polsce, poza tym silnie katolicki.
Reprezentowanych jest także wielu przedstawicieli innych kościołów chrześcijańskich. Jutro rano teolog katolicki Tomáš Halík wygłosi przemówienie inauguracyjne. Kardynał Kurt Koch, przewodniczący Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan, będzie przemawiał we wtorek, 19 września.
(czapka – tak)
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.