Polska: Trybunał Konstytucyjny odrzuca restrukturyzację mediów państwowych

Polski rząd chce restrukturyzacji mediów publicznych, ale poniósł porażkę. Polski rząd uznał, że likwidacja państwowych rozgłośni radiowych, telewizji i agencji informacyjnych jest niezgodna z prawem. Trybunał Konstytucyjny. „Prawo odwoływania członków zarządu przysługuje wyłącznie Radzie Mediów Narodowych” – wyjaśnili sędziowie w swoim postanowieniu. Radę Mediów założył poprzedni prawicowo-konserwatywny rząd, który w wyborach w 2023 r. okazał się najpotężniejszą siłą, ale nie znalazł partnera koalicyjnego. Rząd kierowany przez partię PiS przebudował podstawowe instytucje państwa i zreformował wymiar sprawiedliwości, popadając tym samym w kłopoty z UE.

Niedługo potem Ministerstwo Kultury unieważniło wyrok. Przytoczył nieprawidłowości w powoływaniu sędziów, z których wszyscy zostali powołani za rządów PiS. Ministerstwo nawiązało także do wcześniejszych orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, z których wynikało, że Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie nie jest organem niezależnym.

Zaostrza to konflikt między nowym rządem a premierem. Donalda Tuska oraz zwolennicy byłej partii rządzącej PiS, w tym prezydenta Andrzeja Dudy.

Odwrócenie reform PiS

Pod rządami poprzedniego rządu PiS Polska w kilku obszarach znajdowała się na kursie kolizyjnym z Unią Europejską. Ze względu na wątpliwości co do praworządności, reforma sądownictwa PiS w Brukseli wywołało ostrą krytykę. Jednak krytykowano także zarządzanie mediami. Społeczność międzynarodowa zamroziła zatem wielomiliardową pomoc przeznaczoną dla Polski.

Były przewodniczący Rady UE Tusk chce teraz obalić reformę sądownictwa PiS i struktury mediów publicznych. 20 grudnia kanał informacyjny TVP Info został zamknięty, a inne kanały TVP przez pewien czas nie nadawały żadnych wiadomości. Ponadto zwolniono urzędników mediów publicznych. Tusk i jego zwolennicy zarzucali mediom państwowym – zwłaszcza TVP Info – przedstawianie stronniczych informacji na korzyść rządu PiS. Tusk zmienił także kierownictwo SB.

Konflikt o krajobraz medialny Polski jest jednym z wielu, który wybuchł po zmianie władzy u jej niemieckiego sąsiada. Biorąc pod uwagę obecny skład polskiego Trybunału Konstytucyjnego, wielu prawników wątpi w jego legalność. Jednak inni, jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, kwestionują działania Ministerstwa Kultury.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *