Polska uważa prawo przeciwko rosyjskim wpływom – krytyka ze strony USA i UE

Ustawa może zostać wykorzystana do „ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce”: UE i Stany Zjednoczone ostro skrytykowały ustawę.

Rząd USA wyraził zaniepokojenie kontrowersyjną ustawą w Polsce, która powołałaby komisję do zbadania rosyjskiej ingerencji. Zgodnie z oświadczeniem wydanym w późny poniedziałek przez Departament Stanu USA, prawo może zostać wykorzystane do „ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce”.

„Podzielamy obawy wyrażone przez wielu obserwatorów, że ta ustawa ustanawiająca komisję do zbadania rosyjskiej ingerencji może zostać wykorzystana do uniemożliwienia politykom opozycji kwestionowania wyborów bez należytego procesu”.

Europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders określił projekt we wtorek w Brukseli jako „szczególnie niepokojący”. W razie potrzeby nie zawahamy się podjąć działań.

Krytycy obawiają się kompromitacji Donalda Tuska

Krytycy zarzucają narodowo-konserwatywnemu rządowi PiS wykorzystywanie ustawy na kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi głównie w celu zdyskredytowania lidera opozycji i byłego szefa rządu Donalda Tuska.

Zgodnie z projektem, komisja śledcza zbada, czy urzędnicy ulegali rosyjskim wpływom w latach 2007-2022 i podejmowali decyzje godzące w bezpieczeństwo kraju. Obejmuje to na przykład zawieranie umów, które mogą promować rosyjskie wpływy i przekazywanie odpowiednich informacji stronom trzecim.

Blokowanie biura przewidziane jako kara

Komisja powinna mieć również możliwość nakładania kar. Może między innymi zakazać urzędnikom pełnienia funkcji przez okres do dziesięciu lat, jeżeli funkcja ta obejmuje również kontrolę środków publicznych. Nie ma możliwości odwołania.

W skład komisji ma wchodzić dziewięć osób powołanych przez izbę niższą polskiego parlamentu, Sejm. PiS jest tam w większości.

Były przewodniczący Rady UE Donald Tusk był premierem Polski w latach 2007-2014. Rząd PiS zarzuca mu m.in. zawieranie niekorzystnych kontraktów gazowych z Rosją.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *