Polska uznaje program dopłat do węgla jako „problematyczny” – EURACTIV.com

Polski rząd będzie dyskutował o innych rozwiązaniach rozwiązania rosyjskiego embarga na węgiel i uporaniu się z wysokimi cenami węgla – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W zeszłym miesiącu rząd wprowadził system dopłat, aby powstrzymać wzrost cen węgla.

Na przykład handlarze węglem, którzy utrzymują ceny nie wyższe niż 996 zł (208 euro) za tonę, otrzymują od rządu dopłatę w wysokości 1073 zł (224 euro). Jednak dla większości traderów to rozwiązanie nie jest ekonomiczne i tylko nieliczni zdecydowali się na udział w rządowym programie.

– Rzeczywiście problematyczne okazuje się stworzenie systemu, w którym konsumenci mogą kupować węgiel po regularnej cenie – przyznał Morawiecki, pracujący dla portalu informacyjnego. Wirtualna Polska był cytowany.

Według niego, awaria systemu jest spowodowana przez handlowców, którzy „nie wykazują chęci współpracy” z rządem.

Dlatego rząd postanowił poszukać innych sposobów na zrekompensowanie gospodarstwom domowym wysokich cen węgla. Morawiecki powiedział, że wkrótce pojawią się nowe pomysły.

Handlowcy twierdzą, że obwinianie ich jest niesprawiedliwe. Przedsiębiorca, który przystępuje do systemu państwowego, musi z własnej kieszeni dopłacić kilkaset złotych więcej, a dopłatę otrzymuje dopiero pod koniec roku – wyjaśnił jeden z nich.

„W ten sposób każdy z nas zbankrutowałby” – powiedział Wirtualnej Polsce.

„Nie chcę żadnych dotacji. Rząd lub spółki publiczne powinny zamiast tego dostarczać tani węgiel” – powiedział.

Morawiecki już zwrócił się do państwowych firm o zwiększenie importu węgla. W związku z rosyjskim embargo na węgiel Polska poszukuje alternatywnych partnerów handlowych.

Jak podał wywiad morski Portal Morski, polskie porty spodziewają się 12 statków z dostawami węgla z całego świata. Do tej pory kraj importował węgiel z Australii, Indonezji, RPA, Mozambiku, Kanady, Kolumbii, Holandii i innych.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *