Podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem prezydent Polski Andrzej Duda nalegał, aby NATO zobowiązało swoich członków do zwiększenia w przyszłości wydatków na obronność. Wezwał także Stany Zjednoczone do zapewnienia większego wsparcia Ukrainie, która jest atakowana przez Rosję. „Agresja Rosji na Ukrainę wyraźnie pokazała, że Stany Zjednoczone odgrywają i powinny nadal odgrywać wiodącą rolę w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział Duda we wtorek w Białym Domu. Ale inni sojusznicy również powinni wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo sojuszu obronnego. „Dlatego uważam, że konieczne jest, aby wszystkie kraje NATO zwiększyły swoje wydatki na obronę o dwa do trzech procent swojego produktu krajowego brutto”.
Polska znacząco zwiększa wydatki na wojsko
Obecny cel to dwa procent. Duda powiedział, że dekadę temu byłoby to właściwe. Jednak teraz należy zrobić więcej, biorąc pod uwagę wojnę totalną, którą Rosja rozpętała za wschodnią granicą NATO. Sama Polska wydała w ubiegłym roku na broń 3,9% produktu krajowego brutto. Kraj czuje się zagrożony przez Rosję i obecnie intensywnie się dozbraja. Jest jednym z najbardziej zaangażowanych zwolenników politycznych i wojskowych Ukrainy. Oprócz Dudy we wtorkowym spotkaniu uczestniczyli także premier Polski Donald Tusk, sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony USA Lloyd Austin.
Biden po raz kolejny wezwał Kongres do uwolnienia wielomiliardowej pomocy nadzwyczajnej dla Ukrainy. „Musimy działać, zanim będzie za późno” – stwierdził w krótkim oświadczeniu. Rosja nie poprzestanie na Ukrainie, ale zagrozi Europie, Stanom Zjednoczonym i całemu wolnemu światu. Republikanie w Izbie Reprezentantów USA blokują dalszą pomoc dla Ukrainy, o którą Biden zwrócił się już do parlamentu w październiku. Obecnie nie widać żadnego długoterminowego rozwiązania.
Polska i Stany Zjednoczone w ścisłej koordynacji w sprawie Ukrainy
Duda powiedział po spotkaniu, że polska delegacja wyjaśniła Bidenowi, jak ocenia sytuację na Ukrainie i sytuację na froncie oraz jak pomoc USA dla Ukrainy jest „fundamentalnie ważna”. Tusk mówił o „imponującym konsensusie opinii” z Amerykanami. To była „poważna rozmowa w poważnym momencie”. Biden wyraził optymizm, że impas można przełamać. Oficjalnym powodem wizyty obu polityków była 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO. Szczyt NATO odbędzie się latem w Waszyngtonie.
Po spotkaniu Duda chciał udać się do amerykańskiego stanu Georgia, aby odwiedzić elektrownię jądrową Vogtle w Waynesboro, opartą na technologii Westinghouse Group. Amerykański producent elektrowni jądrowych zdobył kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w listopadzie 2022 roku. Ma ona powstać na północny zachód od Gdańska, nad Morzem Bałtyckim. Polska chce do 2043 roku wybudować sześć elektrowni jądrowych. Oprócz Westinghouse o zamówienia starają się także firmy z Korei Południowej i Francji.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.