Polska opozycja przegłosowała wotum nieufności kontrowersyjnemu antyunijnemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, liderowi Solidarna Polska, ogłoszenie. Jednocześnie nie jest jasne, czy rządząca w Polsce partia konserwatywna Prawo i Sprawiedliwość (PiS) będzie bronić swojego koalicjanta.
Ziobro Solidarna Polska, który należy do rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy, jest postrzegany jako jeden z głównych eurosceptyków w rządzie. Jest także centralną postacią polskiego oporu wobec wspólnej polityki UE i jest bezpośrednio odpowiedzialny za problemy z rządami prawa w polskich sądach, które są cierniem w boku Brukseli.
Głównym powodem sporu z Ziobrą jest system prawny. Komisja Europejska uzależniła przekazanie Polsce miliardów euro z funduszu naprawy gospodarczej od jej reformy.
Opozycja wezwała także partie rządzące do zatwierdzenia wotum nieufności, określając wniosek jako sposób na pozbycie się przez rząd niechcianego ministra.
„Chcemy pomóc temu rządowi. […] Tyle narzekają na Ziobrę i widać, że nie mają odwagi [ihn zu entlassen]– powiedziała poseł Barbara Nowacka.
– Złożymy wniosek o wotum nieufności wobec ministra Ziobry przed kolejnym posiedzeniem Sejmu i pomożemy usunąć tego człowieka, także w waszym interesie – powiedział jeden z głównych polityków opozycji, Donald Tusk, zwracając się do rządu.
Nie wiadomo, jak PiS postąpi w sprawie Ziobry. Premier Matusz Morawiecki i rzecznik partii Radosław Falenta zapowiedzieli, że PiS będzie bronił koalicjanta.
„Mamy różne frakcje, różnych koalicjantów. Solidarna Polska jest dla nas bardzo ważnym partnerem koalicyjnym i oczywiście będziemy opowiadać się za jednością zjednoczonej prawicy” – powiedział Morawiecki.
Tymczasem lider PiS Jarosław Kaczyński powiedział: „Musimy pamiętać, że walczymy w bardzo trudnej sytuacji, ale pozostajemy po prawej stronie. Umiarkowana prawica” – podsumował lider PiS. I dodał: „Nasi przeciwnicy będą próbowali zdemaskować wszystkich skrajnych ludzi”.
Środki unijne, o które Polska wystąpiła z Krajowego Funduszu Odbudowy, to ponad 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek uprzywilejowanych. We wtorek 16 listopada w parlamencie zostanie złożony wniosek o wotum nieufności wobec Ziobry.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.