Konsultacje rządowe: pomoc ofiarom terroryzmu nazistowskiego w Polsce zamiast reparacji
Żywe ofiary niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej otrzymają w przyszłości pomoc od rządu niemieckiego. Jest to część planu budowania stosunków niemiecko-polskich na nowych podstawach po zmianie rządu Warszawy z konserwatywnej prawicy na centrolewicę. 40-stronicowy plan został przyjęty podczas pierwszych od sześciu lat konsultacji rządowych obu krajów w Warszawie. Plan nie zawiera określonej kwoty odszkodowania.
Niemcy są świadome powagi swojej odpowiedzialności wobec milionów ofiar niemieckiej okupacji i wynikającego z niej mandatu. – powiedział Scholz podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem. Tusk wyjaśnił, że obiecana przez niemiecki rząd pomoc ofiarom może oznaczać nowe otwarcie w stosunkach niemiecko-polskich. „Dobre uczynki są również bardzo ważne w polityce”.
Rząd PiS nadwyrężył stosunki o antyniemieckim wydźwięku i żąda reparacji o wartości 1,3 miliarda euro.
Od listopada 2018 r. nie było konsultacji rządowych. Rząd PiS zastąpił lewicowy sojusz Tuska. Od tego czasu klimat się poprawił.
Nowy szef polskiego rządu podczas swojej inauguracyjnej wizyty w Berlinie w lutym zaakceptował już stanowisko rządu niemieckiego, że kwestia reparacji jest prawnie zamknięta. We wtorek ponownie to potwierdził, mówiąc: „Nie ma pieniędzy, które zrekompensowałyby to, co wydarzyło się podczas II wojny światowej”. Istnieje jednak potrzeba moralna i materialna. Zapowiedź kanclerza jest obecnie krokiem we właściwym kierunku.
Niemiecki rząd chce uniknąć dawania przykładu
Nie jest jasne, jak i jak będzie wyglądać wsparcie dla ofiar. Istnieją ku temu powody. Niemiecki rząd chce, aby wypłaty te nie służyły za wzór do roszczeń odszkodowawczych innych grup ofiar. Zamiast tego oferuje pomoc za pośrednictwem fundacji wspierającej konkretne instytucje.
Ale sytuacja jest trudna także dla polskiego rządu. Każdą publicznie omawianą sumę zatwardziali krytycy Niemiec porównują z żądaniami reparacji poprzedniego rządu, które wynoszą 1,3 miliarda euro. Pomoc przewidziana dla ofiar będzie stanowić jedynie ułamek tej kwoty. Kwota poniżej trzycyfrowej kwoty była przedmiotem dyskusji już przed obradami.
Około 40 000 ofiar reżimu nazistowskiego wciąż liczy na pomoc
Tusk ma nadzieję, że pomoc nadejdzie w ciągu kilku miesięcy. Około 40 000 ofiar okupacji niemieckiej wciąż ma nadzieję. „Los starszych ofiar nas głęboko porusza i będziemy działać” – podkreśla Scholz, któremu w Warszawie towarzyszyło dziesięciu ministrów federalnych.
Kolejnym projektem służącym pojednaniu jest budowa Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie. Dom ma upamiętniać skomplikowaną historię obu krajów i brutalną okupację niemiecką podczas II wojny światowej (1939-1945) oraz stworzyć miejsce pamięci o polskich ofiarach. Obie strony doceniają szybkie ukończenie tego budynku.
Scholz: „Bezpieczeństwo Polski to także bezpieczeństwo Niemiec”
Drugi element niemieckiego wsparcia dla Polski dotyczy bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Polska jest jednym z państw członkowskich NATO graniczących z Rosją i Białorusią. „Dla mnie ważne jest, aby Niemcy były gotowe wziąć na siebie znacznie większą odpowiedzialność w ochronie kontynentu i aby u nas w Europie nie było wojny” – powiedział Tusk. Scholz podkreślał: „Bezpieczeństwo Polski jest także bezpieczeństwem Niemiec. » Należy zintensyfikować współpracę w obszarach bezpieczeństwa i obronności.
Plan działania pozostawia dużo miejsca na temat obrony. „Wzmocnimy interoperacyjność i standaryzację naszych zdolności obronnych, zwiększymy moce produkcyjne i pobudzimy inwestycje w naszą gospodarkę obronną” – mówi z grubsza.
Inicjatywy w czołgach i amunicji
Mówiąc dokładniej, mówimy o wspólnych inicjatywach w dziedzinie czołgów i amunicji. Dotyczy to także dostępności części zamiennych do czołgów bojowych Leopard, które oba kraje dostarczyły Ukrainie.
Ponadto Polska i Niemcy planują połączyć wysiłki na rzecz stworzenia silniejszego i skuteczniejszego filaru europejskiego w ramach NATO, który w istotny sposób przyczyni się do zwiększenia potencjału odstraszania sojuszu. Polska angażuje się także w koordynowaną przez Niemcy inicjatywę European Sky Shield na rzecz europejskiej obrony powietrznej.
- Żądanie rządu PiS zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez II wojnę światową jest przedmiotem sporu między Niemcami a Polską i wynosi 1,3 miliarda euro.
- Nowy niemiecko-polski plan pomocy, zatwierdzony podczas konsultacji rządowych w Warszawie, nie określa wysokości reparacji, ale podkreśla moralne i materialne potrzeby ofiar.
- Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Polski Donaldem Tuskiem potwierdził, że kwestia reparacji jest prawnie zamknięta, ale uznał potrzebę wsparcia moralnego i materialnego.
- 40-stronicowa inicjatywa lewicowego rządu w Warszawie ma na celu stworzenie nowych podstaw dla stosunków niemiecko-polskich po zmianie władzy z prawicowo-konserwatywnego na lewicowy.
- Niemiecki rząd federalny niechętnie ustala wzór roszczeń odszkodowawczych od innych grup ofiar wojny i zamiast tego oferuje pomoc za pośrednictwem fundacji wspierającej określone instytucje.
- Inspiracje Polski polityką środowiskową oraz zaangażowanie Niemiec w zmiany klimatyczne są widoczne w planie pomocowym, gdyż jak wynika z konsultacji rządowych oba rządy chcą współpracować w zakresie inicjatyw proekologicznych.
- W planie przewidziano także ważne inicjatywy we współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa, m.in. wspólny rozwój czołgów i amunicji, zwiększenie mocy produkcyjnych maszyn obronnych oraz potencjalny udział Polski w niemieckiej „Europejskiej Tarczy Nieba” dla europejskiej obrony powietrznej.
Przeczytaj także:
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.