Ponad 13 milionów ludzi zostało wysiedlonych w wyniku kryzysu na Ukrainie, co stanowi najgorsze wyzwanie humanitarne, przed jakim stanęła Europa od czasu II wojny światowej. Szczególnie dotknięte są dzieci i kobiety, ponieważ są one bardziej narażone na molestowanie i przemoc ze względu na płeć.
Plan International, organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną dzieci, współpracuje z lokalnymi partnerami i przy wsparciu Alliance Development Helps (BEH), aby chronić i integrować te osoby w Polsce. Celem jest kompleksowa ochrona w sytuacjach kryzysowych w obszarach ochrony dzieci, zdrowia psychicznego, zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz integracji. „Pomagać ludziom!” » też chce się tu zaangażować.
Pomoc ma być przekazywana m.in. za pośrednictwem organizacji praw kobiet Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (FEDERA). Oprócz infolinii utworzony zostanie ośrodek zdrowia, który będzie skupiał się na zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym oraz wsparciu psychologicznym. Polska Akcja Humanitarna (PAH) opiera się na działaniach psychospołecznych mających na celu wzmacnianie umiejętności dzieci i młodzieży oraz kształcenie rodziców w zakresie opieki nad dziećmi. Pomagają tam, gdzie najwięcej ludzi przyjeżdża i przebywa: przygraniczne miasto Przemyśl i okolice, a także Warszawa i Kraków, Szczecin i inne miasta.
Alliance4Europe (A4E) współpracuje z obiema organizacjami i promuje integrację uchodźców z polskim społeczeństwem. Projekt wykracza poza natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach i opiera się na zrównoważonych środkach, aby zapewnić dotkniętym osobom perspektywę w nowym środowisku życia.
W związku z obecnym konfliktem i niepewną sytuacją na Ukrainie prawdopodobne jest, że w przyszłości ludzie będą nadal uciekać do Polski i przez nią, zgodnie z wnioskiem Sojuszu Pomocy Rozwojowej. Eskalacja konfliktu i trudne warunki zimowe mogą doprowadzić do dalszego napływu uchodźców do Polski i pogłębić trudności w dostępie do mieszkań i podstawowych usług.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.