Pomoc ofiarom terroryzmu nazistowskiego w Polsce zamiast reparacji – polityka zagraniczna

Żądania odszkodowań za szkody wojenne liczone w bilionach zrujnowały stosunki niemiecko-polskie. Dziś sygnalizacja świetlna próbuje rozpocząć nowy start z nowym rządem w Warszawie.

Źródło: Niemiecka Agencja Prasowa (dpa).
Redakcja BZ nie redagowała niniejszego raportu.

Warszawa (dpa) – Ocalałe ofiary niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej wkrótce otrzymają pomoc od rządu federalnego. To część planu działań, którego celem jest nadanie nowych podstaw stosunkom niemiecko-polskim po przejściu od prawicowo-konserwatywnego rządu do centrolewicowego rządu w Warszawie. 40-stronicowy plan został przyjęty podczas pierwszych od sześciu lat konsultacji rządowych obu krajów w Warszawie. Nie zawiera jednak konkretnej kwoty odszkodowania.

„Niemcy znają powagę swojej winy, swoją odpowiedzialność za miliony ofiar niemieckiej okupacji i zadanie, jakie się z tym wiąże” – powiedział Scholz na wspólnej konferencji prasowej z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Tusk stwierdził, że obiecana przez rząd federalny pomoc może przyczynić się do nowego otwarcia w stosunkach niemiecko-polskich. „Bo dobre gesty są bardzo ważne także w polityce”.

Rząd PiS napięte stosunki ma antyniemieckie tony

W ostatnich latach narodowo-konserwatywny rząd PiS, który rządził Polską w latach 2015–2023, za pomocą antyniemieckich tonów i żądań reparacji o wartości 1,3 bln euro zakłócił stosunki z Berlinem. Od listopada 2018 r. nie było zatem konsultacji rządowych. W grudniu rząd PiS zastąpił centrolewicowy sojusz Tuska. Od tego czasu klimat się poprawił.

Kolejnym projektem służącym pojednaniu jest budowa Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie. Dom ma upamiętniać skomplikowaną historię obu krajów i brutalną okupację niemiecką podczas II wojny światowej (1939-1945), a także stworzyć miejsce pamięci o polskich ofiarach. Obie strony przywiązują wagę do jak najszybszego ukończenia tej budowy, co zapisano w dokumencie.

Scholz: „Bezpieczeństwo Polski to także bezpieczeństwo Niemiec”

Drugi aspekt niemieckiego wsparcia dla Polski dotyczy ochrony wschodniej flanki NATO. Polska jest jednym z państw NATO graniczących z Rosją i Białorusią. „Dla mnie ważne jest, aby Niemcy były gotowe wziąć na siebie znacznie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo kontynentu i zadbać o to, aby w Europie nie było wojny” – powiedział Tusk. Scholz zapewniał: „Bezpieczeństwo Polski jest także bezpieczeństwem Niemiec. » Należy szczególnie rozszerzyć współpracę w obszarach bezpieczeństwa i obronności.

Plan działania poświęca sporo miejsca tematyce obronności. „Wzmocnimy interoperacyjność i standaryzację naszych zdolności obronnych, zwiększymy zdolności produkcyjne i będziemy promować inwestycje w naszym przemyśle obronnym” – powiedział.

Inicjatywy dotyczące czołgów i amunicji

W szczególności mówi się o rozwijaniu wspólnych inicjatyw w dziedzinie czołgów i amunicji. Wiąże się to także ze zwiększoną dostępnością części zamiennych do czołgów podstawowych Leopard, które oba kraje dostarczyły na Ukrainę.

Ponadto Polska i Niemcy chcą skoordynować swoje „wysiłki na rzecz stworzenia silniejszego i skuteczniejszego europejskiego filaru w ramach NATO”, co w znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia potencjału odstraszania sojuszu – stwierdzono w oświadczeniu. Polska planuje także udział w koordynowanej przez Niemcy inicjatywie „Europejska Tarcza Nieba” na rzecz europejskiej obrony powietrznej.

© dpa‍-infocom, dpa:240702‍-930‍-161480/3

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *