Pomoc tylko bez akcji Rosnieftu: Polska stawia warunek dostawy ropy

Pomoc tylko bez działań Rosnieft
Polska ustala warunki dostaw ropy

Niemcy nie chcą już przerabiać rosyjskiej ropy od końca roku – dlatego potrzebują alternatywy dla ropy Rosniefti. Może pochodzić z Polski. Warunkiem pomocy dla Warszawy jest jednak zmiana właściciela na Schwedt.

Polska wywiera presję na Niemcy w wschodnioniemieckiej rafinerii Schwedt i proponuje wywłaszczenie rosyjskiego właściciela Rosniefti. Polska jest gotowa wesprzeć Schwedt w dostawach ropy, poinformowało Ministerstwo Klimatu w Warszawie. Warunkiem jest jednak, aby Rosnieft nie posiadał już żadnych udziałów w rafinerii. Pomimo utworzonej przez Niemcy administracji powierniczej Rosnieft pozostaje właścicielem.

„PCK Raffinerie Schwedt nie jest jeszcze w rękach państwa”. Ministerstwo Gospodarki w Berlinie ogłosiło wówczas, że Polska z zadowoleniem przyjęła rozwiązanie fiducjarne. Rozmowy z Polską i wymiany dotyczące sieci rurociągów i dostaw ropy naftowej są konstruktywne. Rosnieft posiada zdrowe 54% akcji, Shell jest drugim co do wielkości właścicielem ze zdrowymi 37%. Niemcy nie chcą już używać rosyjskiej ropy od końca roku, co jest modelem biznesowym Rosnieftu w Schwedt.

Paliwo pochodzi bezpośrednio z Rosji rurociągiem Drużba. W konsekwencji Rosnieft-Niemcy została oddana pod powiernictwo, a zarząd został zastąpiony. Jednak, aby w wystarczającym stopniu wykorzystać rafinerię w Schwedt bez ropy Rosneft, dostawy przez polski port Gdańsk i system rurociągów są teraz uzależnione. Dzięki transportowi cysternami do portu w Rostocku i stamtąd rurociągiem do Schwedt można zabezpieczyć tylko około 60% pojemności. Jednak co najmniej 75 procent uważa się za konieczne.

Tłem polskiej presji może być to, że koncern naftowy Orlen, według niemieckich kręgów rządowych, a także polskich wtajemniczonych, jest zainteresowany większościowym pakietem akcji, a tym samym kontrolą Schwedt. W pierwszej kolejności Rosnieft musiałaby wówczas zrezygnować z 54% udziałów, na przykład poprzez wywłaszczenie przez państwo niemieckie. Rosnieft już wcześniej protestował przeciwko administracji trustu i rozważa podjęcie kroków prawnych. Rząd federalny potwierdził, że były rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Wśród nich są te z Polski, powiedział urzędnik państwowy. Orlen to największa polska firma naftowa, której udziałowcem jest państwo.

Prawo bezpieczeństwa energetycznego pozwoliłoby na wywłaszczenie

Shell, drugi co do wielkości udziałowiec, od dawna chciał wyjść z rafinerii. Verbio i Enertrag, obaj z sektora energii odnawialnej, wykazali zainteresowanie. Chcą dać Schwedt perspektywę, jeśli ropa zostanie wycofana ze względu na ochronę klimatu. Niemieckie prawo o bezpieczeństwie energetycznym pozwoliłoby na wywłaszczenie Rosniefti. Ten krok byłby jednak dalszą eskalacją i Niemcy musiałyby liczyć się z podobnym krokiem przeciwko niemieckim firmom w Rosji.

Zatrudniająca ponad 3000 pracowników bezpośrednio i pośrednio rafineria PCK w Schwedt odgrywa kluczową rolę w zaopatrywaniu Niemiec Wschodnich w benzynę i inne produkty rafineryjne. Obsługiwane są również części zachodniej Polski, a także lotnisko Berlin-Brandenburgia. Ponieważ rząd federalny rozważa również natychmiastowe wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy po konserwatorium, zrobił krok.

Dodał, że magazyny w Schwedt i pobliskiej rafinerii Leuna są pełne. Według kręgów rządowych rezerwacje trwają do 14 dni. Kanclerz Olaf Scholz i minister gospodarki Robert Habeck omówili jednak także rozmowy z Polską i wspólną grupę zadaniową w celu dalszego zabezpieczenia Schwedt.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *