Pomoc tylko na wznowienie importu pszenicy z Ukrainy – EURACTIV.de

Po tym, jak kilka sąsiednich krajów europejskich nałożyło zakazy importu ukraińskiego zboża, Komisja Europejska chce jedynie wypłacić pomoc lokalnym rolnikom w zamian za wznowienie importu.

Według źródeł wewnętrznych komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski złożył stosowne oświadczenie za zamkniętymi drzwiami na wtorkowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa.

Kilka krajów UE graniczących z Ukrainą, w tym Polska, Węgry i Słowacja, podjęło wcześniej decyzję o wstrzymaniu importu produktów rolnych z Ukrainy, ponieważ duży wolumen importu doprowadził do obniżenia cen i wyparcia krajowych producentów z rynku.

„W pełni rozumiemy prośbę pięciu państw członkowskich o podjęcie działań przeciwko tej nadpodaży ukraińskich produktów, ponieważ stwarza ona wiele problemów dla rolników” – przyznał komisarz Wojciechowski na konferencji prasowej po spotkaniu.

Wraz z Rumunią i Bułgarią pięć najbardziej dotkniętych „krajów pierwszej linii” wzywa teraz Komisję do zaoferowania większej pomocy w obliczu zakłóceń.

Po miesiącach narad Komisja uruchomiła wcześniej 56 mln euro z funduszu rezerwowego Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), aby złagodzić presję na kraje graniczące z Ukrainą.

Zaledwie kilka dni po tym, jak kraje nałożyły zakazy, z tego samego funduszu szybko zaoferowano kolejne 100 mln euro – chociaż zamrożenie importu jest najprawdopodobniej naruszeniem prawa UE.

Wydaje się jednak, że finansowanie to jest uzależnione od tego, czy kraje zniosą swoje zakazy importu, jak poinformowało EURACTIV źródło za zamkniętymi drzwiami. Komisarz podobno „podkreślił, że [die Mitgliedstaaten] muszą znieść jednostronne środki, aby uzyskać wsparcie”.

Komisja nie podała jeszcze szczegółów podziału tych środków, ale przypomniała zebranym, że pięć krajów graniczących z Ukrainą powinno z nich skorzystać.

Brak przedłużenia środków ochronnych

Zainteresowane państwa członkowskie wezwały Komisję do rozszerzenia zakresu mechanizmu ochronnego, którego celem jest ochrona niektórych sektorów krajowych przed wzrostem przywozu w następstwie liberalizacji handlu, na szerszą gamę produktów rolnych.

Jednak komisarz odrzucił to twierdzenie, zauważając, że pięć najbardziej wrażliwych produktów, w tym rzepak, kukurydza, pszenica, nasiona słonecznika i olej słonecznikowy, stanowi 80% wszystkich produktów.

„Pozostałe osiem towarów jest z pewnością do pewnego stopnia ważnych, ale są one mniej ważne” – powiedział, dodając, że wierzy, że problemy z tymi towarami można rozwiązać poprzez wsparcie dochodów lub zastosowanie obecnej klauzuli ochronnej.

„To niezwykle ważny środek, naszym zdaniem użyteczne rozwiązanie” – powiedział, odnosząc się do obecnie obowiązującego mechanizmu ochronnego.

Ta klauzula ochronna wygasa, gdy obecna umowa Autonomous Trade Measures (ATM) wygaśnie 5 czerwca, ale komisarz powiedział, że jest otwarty na włączenie jej do następnej umowy.

„Wiemy, że kiedy nowy bankomat zostanie zatwierdzony w przyszłym tygodniu, […] być może ten tymczasowy zakaz również powinien zostać przedłużony do końca roku” – powiedział, dodając, że komisja jest „otwarta na taką możliwość”.

Taryfy „nie ma rozwiązania”

Tymczasem krajowe stowarzyszenia rolno-spożywcze krajów wyszehradzkich stwierdziły, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest ponowne wprowadzenie ceł i kwot importowych na ukraińskie produkty rolne.

„Jeśli naprawdę nie chcemy zniszczyć naszego przemysłu rolno-spożywczego, musimy przyjąć podstawowe ogólnounijne rozwiązania chroniące krajowych producentów” – powiedział Michal Maco, prezes słowackiej Izby Rolnictwa i Rolnictwa.food.

Jednak dla Komisji Europejskiej taka opcja nie jest rozważana.

„Niektórzy woleliby wprowadzić taryfę, aby zablokować import, który nie podlega taryfom. Jednak zwolnienia taryfowe nie są rozwiązaniem” – powiedział Wojciechowski, zauważając, że „jest tu wiele różnych stanowisk do rozważenia”.

Wyszehradzcy rolnicy żądają: przywrócenia ceł na zboże

Import tanich ukraińskich zbóż sprawia rolnikom w krajach Grupy Wyszehradzkiej duże problemy. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przywrócenie ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne – uważają krajowe związki rolników krajów Grupy Wyszehradzkiej.

[Bearbeitet von Gerardo Fortuna/Nathalie Weatherald]

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *