Wokół Według Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku wojny Ukrainę opuściło dwanaście milionów ludzi. Polska uciekło, co oznacza, że w sąsiednim państwie ukraińskim na stałe pozostało 1,6 mln osób. Uchodźcy zarejestrowani w Polsce mają możliwość ubiegania się o jednorazową wpłatę w wysokości 300 zł na zakup najważniejszych rzeczy po przybyciu. Odpowiada to około 66 euro. Możesz także ubiegać się o zasiłek rodzinny w wysokości 110 euro na dziecko miesięcznie.
Za zakwaterowanie w mieszkaniach zbiorowych państwo polskie płaci 40 złotych, czyli równowartość około ośmiu euro dziennie na osobę przez cztery miesiące. Każdy, kto pozostanie tam dłużej, musi pokryć połowę kosztów. Potem uchodźcy muszą mniej więcej stanąć na własnych nogach. Do kwietnia 2023 r. ukraińskie rodziny otrzymywały zasadniczo 18-miesięczne zezwolenie na pobyt z możliwością przedłużenia. Prawo zostało dostosowane na korzyść uchodźców. Zezwolenia na przyjęcie ważne są początkowo do marca 2024 r. Uchodźcy wojenni mają specjalny status w krajowym systemie rejestrów. Dzięki numerowi zarządczemu PESEL mogą m.in. otworzyć konto bankowe, pracować i mieć dostęp do opieki zdrowotnej. Pracodawcy mogą rejestrować swoich ukraińskich pracowników bez biurokracji. W Polsce pracę znalazło już około 900 000 uchodźców.
Jednak świadczenia takie jak pomoc finansowa dla polskich rodzin przyjmujących uchodźców czy bezpłatne korzystanie z transportu publicznego zostały obecnie ograniczone, a nawet wyeliminowane. Od 1 czerwca bezpłatnie będzie można korzystać z komunikacji miejskiej wyłącznie do i z miast położonych za wschodnią granicą.
W Republika Czeska Specjalne zasady dotyczące uchodźców ukraińskich zostały przedłużone do 31 marca 2024 r. Każdy, kto chce zachować status chroniony, musi zarejestrować się online i odebrać wizę. W zamian korzystają z bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego i mogą pracować, uczyć się lub uczęszczać do żłobków i szkół. MSW szacuje, że w Czechach na stałe mieszka ponad 300 tys. Ukraińców. Z tymczasowej ochrony skorzystało ponad 500 000 osób. Finansowanie pomocy publicznej zostanie zmniejszone od lipca 2023 r. Ukraińscy uchodźcy otrzymają wówczas równowartość około 200 euro miesięcznie przez pięć miesięcy, a potem już tylko około 130 euro. Osoby mieszkające w bezpłatnych kwaterach zbiorowych otrzymają mniej pieniędzy i będą musiały się wyprowadzić po pięciu miesiącach. Konserwatywny premier Petr Fiala ma nadzieję, że więcej uchodźców pójdzie do pracy.
W Austria odbierać Ukraińcy i członkowie ich rodzin korzystają z prawa pobytu tymczasowego, obecnie do 4 marca 2024 r. Według rządu może ono zostać przedłużone maksymalnie o rok. Prawo pobytu zapewnia dostęp do mieszkań, opieki medycznej, rynku pracy i systemu edukacji. Każdy, kto uzyskał w Austrii status „osoby deportowanej”, może ubiegać się o podstawowe zabezpieczenie. Na dzieci przysługuje także zasiłek rodzinny w wysokości do 165 euro miesięcznie na dziecko.
W grudniu 2022 r. wprowadzono dalsze dostosowania w zakresie wsparcia finansowego w Austrii. Konkretnie, według Federalnej Agencji Usług Opieki i Wsparcia, oznacza to: w przypadku zakwaterowania prywatnego przysługuje dieta w wysokości do 260 euro miesięcznie dla dorosłych i do 145 euro dla nieletnich. Rodziny korzystają z miesięcznej pomocy w najmie w wysokości do 330 euro, a dla osób indywidualnych do 165 euro. Każdemu uczniowi przysługuje stypendium w wysokości 200 euro rocznie. Na odzież przeznaczona jest pomoc finansowa w wysokości 150 euro na osobę rocznie. Dla nowo przybyłych Ukraińców dostępny jest „Bilet Pierwszego Przybycia na Ukrainę”, który umożliwia im wjazd do Austrii z krajów sąsiednich w ciągu jednego dnia lub przejazd pociągami ÖBB na inne stacje graniczne. Pozostało już tylko kilka bezpłatnych połączeń komunikacji miejskiej, z których większość już straciła ważność.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.