Redaktor naczelna ZDF, Bettina Schausten, porównała wybory regionalne do wybuchu drugiej wojny światowej. Teraz spotyka się z gniewnymi reakcjami.
Wyniki wyborów krajowych wzbudziły ogromne zainteresowanie. W niedzielny wieczór miliony ludzi oglądały ARD i ZDF, aby dowiedzieć się, jak przebiegły wybory w Saksonii i Turyngii. Sam ZDF osiągał średnio 2,19 miliona widzów między 17:30 a 19:00. I widzieli, jak redaktor naczelna Bettina Schausten oceniła sytuację komentarzem, czyli artykułem poglądowym.
Od wieczora w sieciach społecznościowych pojawiła się informacja, że ten komentarz ZDF robi furorę. W poniedziałek wrzawa wokół szeroko udostępnianego filmu wciąż nie minęła. Czy to na Facebooku, Twitterze, czy w komentarzach na YouTube: niektórzy użytkownicy są przerażeni, inni z radością przyjmują mocne słowa Bettiny Schausten.
Swój artykuł poglądowy zaczyna tak: „1 września 1939 r. atakiem Wehrmachtu na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Niemcy sprowadziły cierpienie i śmierć na cały świat i zamordowały sześć milionów Żydów. » Redaktor naczelny ZDF dokonuje następnie porównania: „1 września 2024 r., 85 lat później, najpotężniejszą siłą będzie partia z niemieckiego kraju związkowego Turyngia, która okazała się skrajnie prawicowa, z kandydat na górę, który mówi jak faszysta i którego też tak można nazwać”.
Bettina Schausten nazywa to „trudnym do zniesienia”, a następnie mówi o „politycznym kamieniu milowym i ostrzeżeniu dla tych, którzy urodzili się później”. Dziennikarz podkreśla, że większość wyborców w Turyngii, którzy głosowali na AfD, to „nie neonaziści”.
Jego opinia budzi czasami reakcje oburzenia. Na Twitterze udostępniony fragment wiadomości, który pokazuje tylko pierwsze 33 sekundy, a zatem porównanie z rokiem 1939, głosi: „Skandaliczne wykolejenie ZDF”. Inni nazywają wypowiedzi Schaustena „nieistotnymi” i w komentarzach krytykują nadawanie publiczne.
Tę krytykę można znaleźć w filmie ZDF na YouTube, gdzie udostępniono cały artykuł, który trwał dobre dwie minuty: „Dlatego naprawdę niegrzeczne jest porównywanie początku wojny z wynikiem demokratycznie przeprowadzonych wyborów krajowych.
W mediach społecznościowych można czasem zaobserwować tendencję do oburzenia: oburzeni są głównie konserwatywni i prawicowo-populistyczni komentatorzy oraz relacje – w tym redaktor naczelny „Welt”, Ulf Poschardt, który napisał krótki fragment wideo ze słowami „Czy to naprawdę?” W poniedziałek rano X.
Inni chwalą Bettinę Schausten za jej analityczną opinię i piszą coś w stylu: „Bardzo dobry komentarz”. Inni dziwią się, dlaczego tak wiele osób tak entuzjastycznie podchodzi do komentarzy dziennikarza ZDF. „Co się stało?” » pyta kogoś na przykład o X.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.