LUKSEMBURG/BERLIN (Reuters) – Porozumienie europejskich ministrów finansów w sprawie wspólnego wdrożenia ukierunkowanego globalnego minimalnego podatku dla przedsiębiorstw grozi załamaniem z powodu oporu ze strony Węgier.
Jego minister finansów Mihaly Varga powiedział w piątek swoim kolegom z UE, że jego kraj nie może poprzeć reform na tym etapie. W ten sposób uniemożliwił zawarcie porozumienia na szczeblu UE. Tak naprawdę było to oczekiwane po tym, jak Polska wcześniej wycofała się z sprzeciwu wobec 15% minimalnego podatku od osób prawnych. Kwestie podatkowe zawsze wymagają jednomyślności w UE-27, więc zmiany są często żmudne.
„Węgry nie mogą na tym etapie poprzeć przyjęcia globalnej dyrektywy o minimalnym podatku dochodowym” – powiedział Varga ministrom finansów na spotkaniu publicznym. „Praca jeszcze się nie skończyła. Myślę, że musimy wciąż próbować znaleźć rozwiązanie”. Francuski minister finansów Bruno Le Maire – który z umowy podatkowej uczynił kluczowy cel półrocza francuskiej prezydencji w Radzie UE – nie krył rozczarowania. Zachęcał swoich odpowiedników do kontynuowania prac z myślą o późniejszym osiągnięciu porozumienia.
W październiku 2021 r. blisko 140 krajów uzgodniło szczegóły globalnej reformy podatkowej. Obejmuje to minimum 15% podatku dla firm międzynarodowych, w tym głównych amerykańskich grup cyfrowych, takich jak Apple i Alphabet. Ponadto oczekuje się, że rynki wschodzące będą czerpać większe przychody od największych światowych firm. Raje podatkowe muszą zostać wyschnięte, a w szczególności duże firmy cyfrowe muszą być bardziej odpowiedzialne.
Pierwotnie oczekiwano, że reforma podatkowa wejdzie w życie na początku 2023 r. Obecnie jest bardziej prawdopodobne, że nastąpi pod koniec 2023 r. lub na początku 2024 r.
Dźwignia musi wynosić od 2 do 20
Brak danych
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.