Posłowie krytykują reformę prawa aborcyjnego na Malcie – EURACTIV.com

Niedawne zniesienie przez Maltę ogólnego zakazu aborcji, który zezwala na dostęp tylko w sytuacjach zagrażających życiu, jest postrzegane przez krytyków w Parlamencie Europejskim jako zbyt mały i niewystarczający krok do ochrony praw człowieka.

Malta, katolicki kraj w południowej Europie, ma najsurowsze przepisy dotyczące aborcji w UE. Obecnie aborcja jest nielegalna w każdych okolicznościach, nawet w przypadku gwałtu, kazirodztwa i zagrożenia życia matki.

Ponadto nie należy podejmować żadnej interwencji medycznej, która niesie ze sobą ryzyko spowodowania śmierci płodu, nawet jeśli celem jest ratowanie życia matki.

We wszystkich przypadkach matka i zaangażowani lekarze narażają się na postępowanie karne i karę pozbawienia wolności, przy czym ci drudzy ryzykują, że nie będą mogli wykonywać swojego zawodu.

Rządząca Partia Pracy (S&D) zaproponowała przepisy, które pozwoliłyby na aborcję w przypadku zagrożenia zdrowia kobiety. Propozycję zmieniono jednak w ostatniej chwili, dodając, że decyzja może zostać podjęta tylko wtedy, gdy stawką jest życie kobiety i że wymagane są trzy podpisy lekarzy, z wyjątkiem nagłych przypadków.

„Uchwalone ustawodawstwo nie spełni swojego celu, jakim jest poprawa ochrony zdrowia i życia kobiet w czasie ciąży w ustawodawstwie maltańskim, a dostęp do leczenia aborcyjnego na Malcie pozostanie iluzoryczny dla kobiet, które są od niego zależne” – powiedziała Katrine Thomasen, zastępca dyrektora na Europę w Centrum Praw Reprodukcyjnych.

„To niezwykle restrykcyjne i niewykonalne prawo niewiele zrobi, aby zaradzić skutkom całkowitego zakazu aborcji, który skrzywdził tak wiele kobiet na Malcie” – dodała.

Podczas gdy Malta zniosła całkowity zakaz, niektórzy postrzegają tę zmianę jako sposób na uniknięcie prawdziwych zmian.

„Prawo maltańskie jest teoretycznie ulepszeniem, ale w praktyce może służyć Malcie jedynie jako listek figowy, aby uniknąć koniecznych zmian w przepisach zdrowotnych” – powiedziała Karen Melchior (Renew Europe), członkini Komisji Praw Kobiet Parlamentu Europejskiego. EURAKTYW.

„Tylko możliwość zapewnienia niezbędnej opieki, gdy matka jest„ w śmiertelnym niebezpieczeństwie ”, narazi wiele kobiet w ciąży na ryzyko, ponieważ lekarze będą bali się zapewnić niezbędną opiekę. Widzimy to już w Polsce, gdzie kobiety umierają, ponieważ nie otrzymują potrzebnej im opieki medycznej” – dodała.

Opóźniona ewakuacja

„Nowa propozycja prawdopodobnie nie obejmowałaby nawet przypadków takich jak sprawa Andrei Prudente, więc życie kobiet jest nadal zagrożone” – powiedziała EURACTIV europosłanka Sophie in 't Veld (Renew).

Prudente była na Malcie ze swoim partnerem, aby świętować ciążę, ale poroniła. Lekarze powiedzieli jej, że jej 16-tygodniowy płód nie ma szans na przeżycie, ale nie mogli dokonać aborcji, ponieważ jej serce wciąż biło, narażając ją na posocznicę, krwotok i poważne zaburzenia psychiczne.

Poprosiła o ewakuację medyczną, ale lekarze odmówili wydania dokumentów jej ubezpieczycielowi i dopiero po interwencji miejscowego prawnika zostali zwolnieni. Później została ewakuowana na Majorkę, gdzie dokonała aborcji i wyzdrowiała. Prudente podjął teraz kroki prawne przeciwko państwu maltańskiemu.

Na początku czerwca Maltanka, która była maltretowana i napadana przez swojego partnera i cierpiała na problemy ze zdrowiem psychicznym w momencie aresztowania, została oskarżona o przeprowadzenie w domu aborcji medycznej przy użyciu tabletek, co jest również nielegalne na Malcie.

Sąd wyjaśnił, że chociaż jej sytuacja – w związku z nadużyciami, jakich doznała ze strony partnera – nie usprawiedliwia jej działań, mogła raczej szukać pomocy w poprawie swojego stanu emocjonalnego i psychicznego niż podejmować „ekstremalne środki”. .

Tysiące maltańskich kobiet co roku zamawia pigułki aborcyjne przez Internet, a setki wyjeżdżają za granicę, aby poddać się zabiegowi.

Działacze pro-life wzywają do zaostrzenia

Przez lata tak zwane grupy „pro-life” wzywały do ​​zaostrzenia prawa. Żądają nawet testów ciążowych dla kobiet wyjeżdżających za granicę i ścigania karnego tych, które wyjeżdżają z kraju, poddają się aborcji za granicą, a potem wracają.

Kwestia aborcji pozostaje na Malcie bardzo kontrowersyjna, ponieważ kraj ten jest w większości katolicki i ma bardzo bliskie związki z Watykanem.

Ci, którzy domagają się pełnej dekryminalizacji, a nawet niewielkiej zmiany prawa, spotykają się z ostrym sprzeciwem, który przejawia się w postaci nadużyć w Internecie, nękania, a nawet fizycznego nękania w miejscach publicznych.

Nawet ci, którzy piszą o aborcji lub opowiadają się za złagodzeniem prawa, ukrywają swoje nazwiska w obawie przed represjami i utratą pracy.

Chociaż przepisy dotyczące aborcji są ustalane indywidualnie przez państwa członkowskie, zachęca się Komisję Europejską do ich monitorowania.

„Zachęcamy Komisję do zapewnienia przestrzegania i poszanowania prawa UE przez wszystkie państwa członkowskie” – powiedział EURACTIV przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego Juan Fernando López Aguilar (S&D), podkreślając, że jest to również „kompetencja” państw członkowskich w obszar praw seksualnych i reprodukcyjnych.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *