Wydaje się, że szczypta pragmatyzmu znalazła drogę do planów Kijowa dotyczących ostatecznego zakończenia wojny – lub realizmu, w zależności od punktu widzenia. Jeden z najbliższych doradców prezydenta Ukrainy Zełenskiego Andrij Sybiha powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że rząd jest gotowy do powrotu do stołu negocjacyjnego z Rosją. I to przed militarnym wyzwoleniem Krymu (więcej tutaj).
Jak dotąd Kijów nalegał, aby wszystkie rosyjskie wojska opuściły uznane na arenie międzynarodowej terytorium Ukrainy przed rozpoczęciem nowych negocjacji. Krym zawsze był nazywany ukraińskim. Nie wydaje się to już warunkiem wstępnym rozmów.
Nawet fakt, że Purin prawdopodobnie byłby w tym przypadku negocjowany, nie wydaje się już przeszkodą. Na razie to też zostało wykluczone. Sybiha wyjaśniła jednak również, że podstawą spotkań z przedstawicielami władz Kremla jest udana ofensywa ukraińska tego lata.
Wraz z innymi wypowiedziami wyższych urzędników ukraińskich wyłania się obraz tego, jak Kijów prawdopodobnie wyobraża sobie koniec wojny. W ostatnich tygodniach kilku wyższych wojskowych zasugerowało, że ukraińska ofensywa tej wiosny może rozpocząć ostateczną bitwę tej wojny. Decydujący cios przeciwko wojskom rosyjskim powinien się powieść. Jesienią ubiegłego roku wielu członków ukraińskiego rządu podobno deklarowało zakończenie wojny w tym roku, czyli w 2023 roku.
Jest to oparte na założeniuże Rosja jest tak osłabiona militarnie w wyniku ukraińskiej ofensywy i straciła tyle okupowanych terytoriów, że Moskwa nie ma innego wyjścia, jak tylko negocjować, jeśli nie chce, aby inwazja na Ukrainę zakończyła się całkowitą katastrofą. Kijów przygotowuje zatem scenariusz powrotu Putina pod mur.
Z drugiej strony jasne jest również, że: Jeśli ten scenariusz się nie zmaterializuje, grozi długa wojna – na którą Zachód, ale być może także Ukraina, nie jest przygotowany. Selenskyj ostatnio bardzo otwarcie mówił o zmęczeniu wojną Ukrainy.
Mówiąc o Zachodzie: W ostatnim czasie pojawiły się również sygnały ze Stanów Zjednoczonych, że Ukraina nie powinna uparcie dążyć do celu, jakim jest rzeczywiste wyzwolenie wszystkich okupowanych terytoriów od Rosji. Ofiary byłyby prawdopodobnie zbyt wysokie, zajęłoby to zbyt dużo czasu, o ile to w ogóle możliwe.
Jeśli zastosujesz się do tej interpretacji, pozostanie najważniejsza ofensywa. Presja wywierana na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i armię w Kijowie jest ogromna.
Najważniejsze wiadomości z dzisiejszego dnia:
- Xi i Macron wzywają do szybkich rozmów pokojowych między Kijowem a Moskwą: Prezydent Francji ma nadzieję, że Chiny odegrają rolę mediatora w wojnie na Ukrainie. Ursula von der Leyen jest obecnie z nim w Pekinie. Więcej tutaj. Tymczasem Kreml obecnie wyklucza mediację w konflikcie ukraińskim przez Chiny. Chiny „niewątpliwie mają bardzo skuteczny i wybitny potencjał mediacyjny” – powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ale sytuacja z Ukrainą jest „złożona”.
- Rosyjski bloger wojskowy zginął w eksplozji w kawiarni w Sankt Petersburgu w Rosji. Do ataku przyznała się rosyjska grupa partyzancka NRA. Więcej tutaj.
- Internauci śmieją się z niezręcznej chwili Putina: Władimir Putin uroczyście powitał nowych ambasadorów USA i UE. Potem jednak nikt nie klaskał, chociaż prezydent pozwolił na kilka przerw na oklaski. Więcej tutaj.
- Rosja broniła zachodniej krytyki rozmieszczenia rakiet nuklearnych na sąsiedniej Białorusi w odpowiedzi na rozszerzenie NATO. „Ponieważ boimy się o nasze bezpieczeństwo, oczywiście podejmujemy kroki, aby je zapewnić” – powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, jak podaje agencja informacyjna Interfax. Ilekroć zachodni sojusz wojskowy zbliża się do granic Rosji, Moskwa musi coś zrobić, aby zrównoważyć architekturę bezpieczeństwa na kontynencie. Więcej na naszym blogu na żywo.
- Jako gospodarz kolejnego szczytu NATO w połowie lipca Litwa zamierza zabiegać o oficjalne zaproszenie Ukrainy do członkostwa w zachodnim sojuszu wojskowym. Wileński parlament w czwartek jednogłośnie przyjął stosowną uchwałę. „Wierzymy, że Ukraina przyczyni się do naszego bezpieczeństwa i wzmocnienia NATO” – powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Zygimantas Pavilionis.
- Ukraina zwiększyła zamówienie na kołowe bojowe wozy piechoty w sąsiedniej Polsce ze 100 do 150 sztuk. Poinformował o tym rzecznik polskiego rządu Piotr Müller, jak podała agencja PAP, dzień po czwartkowej wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Zbiorniki KTO Rosomak mają być finansowane z pomocy finansowej USA i UE. Jest to licencjonowana wersja oparta na fińskim pojeździe wojskowym Patria AMV.
- Według przywódcy rosyjskich najemników Jewgienija Prigożyna Bachmut nadal częściowo znajduje się w rękach wojsk ukraińskich. „Trzeba wyraźnie powiedzieć, że wróg jeszcze nie odszedł” – napisał w Telegramie lider grupy Wagnera.
- Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ukraińskie wojska są w trudnej sytuacji w bitwie pod Bachmutem. „Dla mnie najważniejsze jest to, żebyśmy nie stracili naszych żołnierzy i oczywiście generałowie w terenie podejmą właściwe decyzje, jeśli sytuacja będzie się nadal pogarszać i istnieje ryzyko, że stracimy naszych ludzi, ponieważ” zostaną otoczeni” – powiedział Selenskyj, dając do zrozumienia, że możliwe jest wycofanie się z oblężonego miasta.
- Według brytyjskich szacunków dowódca Wschodniej Grupy Armii Sił Zbrojnych FR został usunięty ze stanowiska po dotkliwych porażkach z wojskami rosyjskimi na wschodniej Ukrainie. Doniesienia w rosyjskich mediach społecznościowych o zastąpieniu generała pułkownika Rustama Muradowa są „najprawdopodobniej” prawdziwe, podało w czwartek Ministerstwo Obrony w Londynie, powołując się na ustalenia wywiadu.
Do strony głównej
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.