Pracownicy Google w Polsce po raz pierwszy utworzyli związek zawodowy, co oznacza ważny postęp w zakresie praw pracowniczych w europejskiej działalności technologicznego giganta. Związek zrzeszony w „OPZZ Konfederacja Pracy” ma na celu służyć jako platforma do wyrażania głosów pracowników, szczególnie w sprawie zmian mających wpływ na ich warunki pracy.
„Wierzę, że dzięki zrzeszaniu się i współpracy mamy większą szansę na poprawę naszego miejsca pracy i większy wpływ na decyzje, które wpływają na nasze warunki pracy” – powiedział Paweł Stradomski, prezes związku.
Decyzja ta jest następstwem zwolnień w spółce macierzystej Google, Alphabet Inc., które miały miejsce na początku tego roku, co według źródeł wewnętrznych oznaczało „przełomowy moment” dla pracowników. Chociaż dokładna liczba pracowników Google w Polsce nie jest podawana do wiadomości publicznej, pracownicy pracują głównie w Warszawie i Krakowie.
Na pierwszych etapach związek skutecznie wynegocjował ustalenia dotyczące pracy zdalnej dla reprezentowanych pracowników i dostosował swoje działania do nowego polskiego prawa, które nakłada na firmy obowiązek ustanowienia szczegółowych polityk dotyczących pracy zdalnej. Pierwszym krokiem związku było pomyślne wynegocjowanie ważnych regulacji wewnętrznych i dostosowanie swoich działań do wprowadzonych niedawno wymogów polskiego prawa pracy.
Związek koncentruje się obecnie na organizowaniu się w celu zwiększenia liczby członków i skupienia się wokół kluczowych problemów siły roboczej. „Chociaż negocjacje zbiorowe nie są naszym bezpośrednim celem, chcielibyśmy zwiększyć nasze członkostwo poprzez szerszą świadomość. Naszym głównym celem jest zbieranie i ustalanie priorytetów obaw naszych członków, aby lepiej współpracować z kierownictwem „, oświadczył rzecznik związku.
Utworzenie związku zawodowego w Polsce jeszcze bardziej zwiększa wagę żądań pracowników Google dotyczących większej przejrzystości i miejsca przy stole negocjacyjnym. W przeszłości gigant technologiczny stawał przed wyzwaniami i dochodzeniami dotyczącymi swoich praktyk w zakresie zatrudnienia, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.