Spotkanie ukraińskiej grupy kontaktowej w Ramstein skupi się głównie na kwestii czołgów. Niemcom grozi kolejna presja, także ze strony Ukrainy.
- ciśnienie w zbiorniku do Niemcy: Sekretarz obrony USA Austin chce naciskać na dostawę Leopardów.
- bronie dla Ukraina: Polska i Estonia chcą teraz także wywrzeć presję na Niemcy.
- To Bilet na spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy w Ramstein staje się ciągły zaktualizowane.
Aktualizacja 19 stycznia, 21:28: Nowy federalny minister obrony Boris Pistorius nie wyklucza dostawy czołgów Leopard 2 na Ukrainę. „Nikt nie wyklucza, że czołgi Leopard mogą zostać dostarczone lub że zostanie udzielona zgoda na dostawę innych europejskich partnerów” – powiedział Pistorius w czwartek w wywiadzie dla „heute journal” ZDF przed grupą Ukraine-Contact w Ramstein. „Ale nie na wszystkie pytania zostaną udzielone odpowiedzi do tego czasu i tak właśnie się dzieje”.
Jako sojusznik, Niemcy zrobiły bardzo dobrze, że „duże ważne decyzje wspierające Ukrainę były zawsze podejmowane w solidarności transatlantyckiej” – powiedział Pistorius. Zaangażowanie sojuszu oznacza również, że sojusz musi wspólnie podejmować decyzje i świadczyć wspólne usługi – powiedział minister.
„Mówimy o czołgu podstawowym, takim jak Leopard 2, który jest jednym z najlepszych, a także jednym z najbardziej zdolnych do ofensywy. Tak więc to tylko kwestia ostrożności, jeśli dasz mu to w ten sposób”. Pistorius. Rząd federalny zdaje sobie sprawę, że „może odegrać ważną rolę”.
Nowe ciśnienie w zbiorniku w Ramstein? Selenskyj wyraźnie krytykuje rząd federalny
Aktualizacja z 19 stycznia, 20:38: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie pilnie wezwał do dostarczenia czołgów podstawowych na krótko przed konsultacjami z zachodnimi sojusznikami w Ramstein. „Zdecydowanie można mówić o kolejnych sześciu miesiącach, ale ludzie umierają tu codziennie” – powiedział Zełenskij w czwartkowym wywiadzie dla ARD. „Jeśli masz czołgi Leopard, oddaj je nam”.
Selenskyj wyraźnie skrytykował argument rządu federalnego, że nie chce on sam zajmować się dostawami broni. Ukraina broni się przed rosyjskim atakiem i nie ma zamiaru atakować sąsiedniego kraju – podkreślił ukraiński prezydent. „Te lamparty nie przekraczają terytorium Federacji Rosyjskiej. Bronimy się.
W wywiadzie dla ARD Zełenski wyraził też nadzieję na większe wsparcie zachodnich sojuszników we wzmocnieniu obrony przeciwlotniczej Ukrainy. „Ponieważ nie chcemy, aby Rosjanie kontrolowali naszą przestrzeń powietrzną”. Jednocześnie Zełenski podziękował rządowi federalnemu za dotychczasową pomoc wojskową. „Kanclerz Scholz dał Ukrainie, naszej armii bardzo dobry pakiet wsparcia. Jestem mu wdzięczny. »
Nowe ciśnienie w zbiorniku w Ramstein? Scholz pod presją – Ukraina apeluje o więcej odwagi
Aktualizacja z 19 stycznia, 18:03: Przed spotkaniem w Ramstein doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wezwał zachodnich sojuszników do wykazania się większą odwagą wobec prezydenta Rosji Władimira Putina. Czas „przestać się trząść przed Putinem i zrobić ostatni krok” – napisał w czwartek na Twitterze Mychajło Podoliak. Ukraina potrzebuje czołgów, kontynuował Podoljak. Czołgi są „kluczem do zakończenia wojny”.
Ewentualne dostawy czołgów są głównym tematem piątkowego spotkania tzw. Ukraińskiej Grupy Kontaktowej w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Nadrenii-Palatynacie. Chodzi też o wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej.
Przed spotkaniem w Ramstein: Scholz pod rosnącą presją – Selenskyj nic nie rozumie
Aktualizacja z 19 stycznia, 16:35: Presja wywierana na kanclerza Olafa Scholza (SPD) w związku z dostawami Leoparda nadal rośnie na krótko przed spotkaniem Ramstein w piątek 20 stycznia. „Są chwile, kiedy nie powinieneś się wahać i porównywać” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek (19 stycznia) za pośrednictwem łącza wideo w Davos.
Nowy federalny minister obrony Borys Pistorius (SPD) wciąż nie wydał oświadczenia w sprawie ewentualnych dostaw czołgów na Ukrainę. Według doniesień Scholz chce powiązać dostawę czołgów podstawowych z zamiarami dostaw w USA. Takie zachowanie spotkało się z niezrozumieniem ukraińskiego prezydenta. „Jeśli ktoś mówi:„ Przekażę czołgi, jeśli ktoś inny również przekaże czołgi ”, według Zełenskiego nie jest to właściwa strategia.
Aktualizacja z 19 stycznia, 15:00: Wycieczka klasą po Ukrainie w trudnych warunkach: Kiedy ministrowie obrony z kilkudziesięciu krajów spotykają się w bazie sił powietrznych USA w Ramstein w piątek, 20 stycznia, stacjonujący pracownicy sił chcą podkreślić swoje żądania płacowe strajkiem ostrzegawczym. Związek Verdiego udostępnia to teraz, zgodnie z FAZ z. Od godziny 10.30 planowana jest również parada samochodów z parkingu Ramstein na rondo przed bramą zachodnią iz powrotem.
Według własnych wypowiedzi Verdi obecnie zakłada, że do strajku mogłoby przyłączyć się 500 pracowników cywilnych. Należą do nich na przykład pracownicy hotelu i ochrony, a także strażacy i kierowcy. Podczas negocjacji pracodawcy oferowali tylko 4,1% na 14 miesięcy, z dwoma „miesiącami zerowymi” i jednorazową wypłatą 1500 euro. To nie wystarczy, aby pokryć wzrost cen energii elektrycznej i gazu, ani długofalowo zareagować na gwałtowny wzrost cen. „Pracownicy będą teraz musieli zintensyfikować strajki ostrzegawcze, aby uzyskać uczciwe i sprawiedliwe płace”.
Ramstein w sprawie Ukrainy: Morawiecki ostrzega przed Pistoriusem – „To mnie przeraża”
Aktualizacja z 19 stycznia, 13:40: Tuż przed kluczowym spotkaniem Ukrainy w Ramstein premier Polski Mateusz Morawiecki wyraził ostrożność wobec nowego ministra obrony Niemiec. Według Polskiego Radia, szef rządu powiedział, że „niewiele wiedział” o Borisie Pistoriusie (SPD). Ale jednocześnie ostrzega: „To, co wiem, przeraża mnie. To bliski współpracownik symbolu wstydu, Gerharda Schrödera – kogoś, kto cały czas rozmawia z Putinem, gawędząc, jakby nic się nie stało.
Mimo to polski premier podkreślił, że nie wie, jak zachowa się Pistorius „w obliczu konkretnych działań i potrzeb”. „Dajmy mu kilka dni, aby zobaczył, jakie będą jego pierwsze kroki”. Morawiecki też miał wywrzeć ogromną presję na zaopatrzenie czołgu Leopard 2.
Presja pancerna na Niemcy — Austin chce naciskać na dostawę Leoparda
Pierwszy raport z 19 stycznia: Monachium – Debata na temat dostawy niemieckich czołgów na Ukrainę trwa od miesięcy. Kijów prosi o czołgi Leopard 2 do obrony przed szefem Kremla Władimir Putinatak. Również o godz Spotkanie tzw. Ukraińskiej Grupy Kontaktowej w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein Dyskusje będą toczyć się głównie wokół tego.
Polska i Finlandia już zapowiedziały, że chcą dostarczyć ponad dwa tuziny czołgów Leopard w ramach „międzynarodowej koalicji czołgów”. Wydaje się, że Niemcy stopniowo zmniejszają opór. miał była federalna minister obrony Christine Lambrecht, która niedawno złożyła rezygnację kilka dni temu dostawa nie była już wyraźnie wykluczona.
Presja państw sojuszniczych jest prawdopodobnie kluczowa dla stopniowego remontu w Berlinie. Źródło w niemieckim rządzie poinformowało amerykańską agencję informacyjną Bloomberg, że chociaż nie podjęto ostatecznej decyzji, presja na Niemcy jest bardzo duża. Teraz wysokie rangą źródło Pentagonu powiedziało agencji informacyjnej Reuters, że sekretarz obrony Lloyd Austin również będzie wywierał presję na Berlin podczas spotkania w Ramstein. W zamian inne źródło rządowe w Berlinie powiedziało, że Niemcy dostarczyłyby Leopardy tylko wtedy, gdyby Stany Zjednoczone same dostarczyły czołgi Abrams.
Broń dla Ukrainy: Polska i Estonia też chcą wywrzeć presję na Niemcy
Nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale także ze wschodu rośnie presja czołgów na Niemcy. Kilku europejskich ministrów obrony spotyka się w czwartek w Estonii. Polski premier Mateusz Morawiecki zasugerował niedawno, że Polska może dostarczyć czołgi Leopard na Ukrainę bez czekania na zgodę Niemiec. W rozmowie telewizyjnej z Polsat News powiedział według agencji PAP: „Aprobata jest tu drugorzędna. Albo szybko dojdziemy do porozumienia, albo sami zrobimy to, co trzeba.
Stanie się tak z Ukrainą i „naszymi partnerami w Europie Zachodniej”. W związku z tym Niemcy będą nadal zachęcane do szybkiej akceptacji. Ale nie ma czasu na długie oczekiwanie, ponieważ Rosja najwyraźniej przygotowuje nową ofensywę na luty. Podobne oświadczenie złożył estoński minister obrony Hanno Pevkur. Wezwał Niemcy i innych sojuszników do dostarczenia Ukrainie nowoczesnych systemów uzbrojenia.
„Estonia zdecydowanie popiera dostarczenie Ukrainie całego sprzętu wojskowego potrzebnego do wygrania tej wojny, w tym ciężkiego sprzętu, takiego jak czołgi Leopard” – powiedział Pevkur dpa. To musi nastąpić „natychmiast”. „Wynik tej wojny zadecyduje o przyszłości naszego wspólnego bezpieczeństwa” – podkreślił minister.
USA optymistyczne w kwestii czołgów – postępy do końca tygodnia?
Rząd USA najwyraźniej oczekuje, że Niemcy przyjmą dostawę czołgów podstawowych Leopard. „Jesteśmy bardzo optymistyczni, że poczynimy postępy w tej sprawie do końca tygodnia” – powiedział Reuters cytowany przez Reutera wysoki rangą urzędnik Pentagonu. Jak dotąd jednak obie strony były publicznie ostrożne w tej drażliwej kwestii, co pokazało spotkanie nowego federalnego ministra obrony Borisa Pistoriusa (SPD) z jego amerykańskim odpowiednikiem Austinem w Berlinie.
Ani Pistorius, ani Austin nie skomentowali kwestii czołgów. Zamiast tego Austin podziękował Niemcom za wcześniejsze wsparcie samoobrony Ukrainy. Niemiecka pomoc dla obrońców Ukrainy jest „nieoceniona” – powiedział minister. Pistorius zapowiedział ścisłą koordynację dalszych dostaw broni. Biorąc pod uwagę Wojna ukraińskaOba kraje NATO stoją „jak to często bywa w historii (…) ramię w ramię w akcji” – podkreślił niemiecki minister. (bb/ap)
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.