Prezentacja nowej technologii gaszenia pożarów lasów w Saksonii

Strażak demonstruje nowe techniki gaszenia pożarów lasów.
Prawa do wizerunku: dpa

Pożary lasów w Szwajcarii Saksońskiej zeszłego lata ujawniły słabości w gaszeniu pożarów. Saksonia zareagowała i chce być w przyszłości lepiej uzbrojona w nowe technologie gaśnicze i czołgi.

w W środę w miejscowości Wald koło Hohnstein uroczyście uruchomiono nowy zbiornik na wodę gaśniczą. Inni strażacy przetestowali funkcjonalność systemu za pomocą symulowanej akcji gaśniczej. Starosta Michael Geisler (CDU) powiedział, że w przypadku pożaru lasu w Parku Narodowym Szwajcarii Saksońskiej służby ratownicze będą miały szybko dostępne źródło wody gaśniczej. W parku narodowym ma powstać łącznie siedem cystern z wodą gaśniczą.

Tak wyglądają z zewnątrz zbiorniki na wodę gaśniczą o wartości 200 000 euro.
Prawa do wizerunku: CENTRAL DEUTSCHER RUNDFUNK

Jednak burmistrz Hohnstein Daniel Brade (Stowarzyszenie Niezależnych Wyborców) ogłosił niedawno w wywiadzie dla MDR SACHSEN, że do tej pory fundusze wystarczyły tylko na trzy cysterny. „Złożyliśmy prośbę o zwiększenie, abyśmy mogli zbudować pozostałe cztery cysterny, ale nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi” – powiedział Brade. Według informacji cysterna może pomieścić 50 000 litrów wody i kosztuje 200 000 euro.

Minister środowiska: największym zagrożeniem pozostają ludzie

Promocja takich cystern jest częścią tzw pakiet środków saksońskiego Ministerstwa Środowiska. „Kryzys klimatyczny zwiększa ryzyko pożarów lasów” – powiedział minister środowiska Wolfram Günther (Zieloni). Największym zagrożeniem pozostaje jednak człowiek, który w większości przypadków jest przyczyną pożarów lasów.

Bogaty w gatunki las rośnie na spalonych terenach

„Musimy nadal inwestować w zapobieganie i zwalczanie pożarów lasów, ale także w ochronę klimatu i przekształcanie lasów” – powiedział Günther. Silne i stabilne klimatycznie lasy mieszane są na to mniej podatne. Według ministerstwa w parku narodowym rosną już lokalnie przystosowane gatunki. Według Günthera „bogaty gatunkowo las przyszłości już powstaje na spalonych terenach; to daje nadzieję”.

Minister środowiska Wolfram Günther (z lewej) i minister spraw wewnętrznych Armin Schuster pokazują, jak działa plecak strażaka podczas spotkania w Parku Narodowym Saskiej Szwajcarii.
Prawa do wizerunku: dpa

Minister Spraw Wewnętrznych chce wzmocnić zespoły zarządzania kryzysowego

Według ministra spraw wewnętrznych Armina Schustera (CDU) latem 2022 r. dochodzi do ważnych wydarzeń, takich jak pożary lasów w Saksonii zespoły kryzysowe wciąż jest miejsce na poprawę. Na miejscu działania były dobrze zarządzane. Tak też widzi to Państwowa Komisja ds. Pożarnictwa. Jednak im wyższy szczebel decyzyjny, tym większe nadrabianie zaległości – zdaniem Schustera, także na szczeblu ministerialnym.

30 mln euro na nowy sprzęt

Według Schustera Saksonia potrzebuje technologii na dużą skalę, zwłaszcza w przypadku pożarów lasów, takich jak drony i technologia termowizyjna, które są „na wagę złota” w bardzo nieprzejezdnym terenie. I musisz być lepiej przygotowany do walki ziemia-powietrze. Wydanie 30 milionów euro dostępnych na sprzęt zajmie od roku do trzech lat. Ale jesteś już lepiej przygotowany. Jednocześnie Schuster wezwał społeczeństwo do pomocy w zapobieganiu pożarom lasów. „Nawet wyrzucony niedopałek papierosa to za dużo”.

więcej na ten temat

Ten temat w porządku obrad:MDR Saksonia | SACHSENSPIEGEL | 17 maja 2023 | 19:00.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *