Krytycy postrzegają nową polską ustawę medialną jako próbę uciszenia antyrządowego kanału TVN24. Dziś prezydent Duda odmówił podpisania nowelizacji.
Prezydent Polski Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną nową ustawę o radiofonii i telewizji, która ma na celu ograniczenie zagranicznych wpływów na media. 49-latek powiedział w poniedziałek w Warszawie, że odmówił podpisania umowy w tej formie.
Parlament przyjął ustawę na krótko przed Bożym Narodzeniem – w drugiej próbie – większością rządu Narodowych Konserwatystów. Sejm, izba niższa Polski, mógłby odrzucić weto prezydenta większością trzech piątych głosów. Sojusz rządowy rozwiązał się w sierpniu 2021 roku w wyniku sporu dotyczącego prawa nadawczego.
Licencje na nadawanie tylko z siedzibą na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Komisja Europejska i rząd USA ostrzegają przed zagrożeniami, jakie to prawo stwarza dla wolności mediów. Zdaniem krytyków nowelizacja wymierzona została w prywatny kanał TVN, będący częścią amerykańskiej spółki Discovery. Kanał informacyjny przyjmuje krytyczne stanowisko wobec rządzącej w kraju partii konserwatywnej Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
We wniosku przewidziano, że w przyszłości koncesje na nadawanie programów będą mogły być przyznawane cudzoziemcom jedynie wówczas, gdy ich siedziba lub miejsce zamieszkania będzie znajdować się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto operator nie może być zależny od osoby mającej swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania poza domem.
Duda: „Większość moich współobywateli nie chce więcej konfliktów”
Narodowy konserwatysta Duda wezwał Sejm do znalezienia bardziej odpowiednich rozwiązań ograniczających udział zagranicznych firm w rynku medialnym. W swojej krytyce odwołuje się zwłaszcza do Traktatu między Stanami Zjednoczonymi a Polską z 1990 roku o stosunkach handlowych i gospodarczych.
Duda podkreślił, że szeroko zajmował się także kwestiami pluralizmu mediów i wolności słowa. Mówił także o rosnącej polaryzacji polskiego społeczeństwa. „Większość moich rodaków, większość moich współobywateli nie chce więcej konfliktów” – powiedział agencji. OWSIANKA według.
Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło ostatnio na ulice Warszawy i innych miast wbrew proponowanej ustawie medialnej. Nieśli transparenty z hasłami: „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska” i „Mamy prawo do prawdy”. Stany Zjednoczone były „bardzo rozczarowane” przyjęciem tej ustawy. Kanał TVN w notatce prasowej wspomniał o „bezprecedensowym ataku na wolne media”.
zespół redakcyjny dpa/mgö/LTO
Sugerowany cytat
Kontrowersyjna polska ustawa o radiofonii i telewizji: . W: Legal Tribune Online, 27 grudnia 2021 r., https://www.lto.de/persistent/a_id/47047 (dostęp: 26 sierpnia 2024)
Informacje o sugestiach cytatów
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.