Wizyta Prezydenta Federalnego w Rumunii
Steinmeier publicznie zwraca się do Selenskyj
04.05.2022, 15:30
Podczas gdy kanclerz czeka, aż Ukraina zrobi pierwszy krok w sprawie Steinmeiera, prezydent federalny ponownie kontaktuje się z nią publicznie podczas wizyty w Rumunii i podkreśla chęć rozmowy ze swoim odpowiednikiem Selenskyj. W Bukareszcie to także kwestia pomocy Mołdawii.
Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier obiecał Ukrainie dodatkową pomoc niemiecką i jednocześnie podkreślił chęć rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. „My, Niemcy, całym sercem wspieramy Ukrainę” – powiedział Steinmeier w Bukareszcie po spotkaniu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Wyraża to poparcie podczas wizyt takich jak w Rumunii – „i oczywiście także w zamian z moim ukraińskim odpowiednikiem, jeśli to możliwe”.
W połowie kwietnia Ukraina zwolniła Steinmeiera, wywołując spore zamieszanie. Prezydent federalny faktycznie chciał odwiedzić Kijów z szefami państw Polski i krajów bałtyckich. Kanclerz federalny Olaf Scholz wymienia to odwołanie jako powód, dla którego on sam nie jedzie do Kijowa, mimo że był kilkakrotnie zapraszany. Kijów powinien teraz zwrócić się do prezydenta federalnego, powiedział po południu Scholz. Steinmeier kilkakrotnie próbował bezskutecznie skontaktować się z Selenskyj telefonicznie. We wtorek lider CDU Friedrich Merz został przyjęty przez Selenskyja w Kijowie.
Steinmeier przyjechał rano do Bukaresztu z jednodniową wizytą roboczą. Zapewnił Rumunię o niemieckiej pomocy w przypadku rosyjskiej agresji. „Solidarność naszego sojuszu obowiązuje bez „jeśli” i „ale”. Rumunia jest członkiem UE i NATO. Iohannis podziękował siłom powietrznym za wsparcie w zabezpieczeniu rumuńskiej przestrzeni powietrznej za pomocą myśliwców Eurofighter. Rumunia graniczy z Ukrainą na północy i południowym wschodzie.
Planowana nowa pomoc dla Mołdawii
Niemcy i Rumunia chcą też zorganizować dodatkowe wsparcie dla Mołdawii, która mocno odczuła skutki wojny. Prezydent Rumunii powiedział, że w rozmowach uwzględniono możliwość zorganizowania drugiej konferencji darczyńców dla Republiki Mołdowy. Niemcy „nie zostawią Mołdawii samej”, podkreślił Steinmeier.
Miesiąc temu Berlin i Bukareszt gościły międzynarodową konferencję darczyńców dla małego sąsiada Ukrainy. Zebrano pomoc humanitarną i finansową na łączną kwotę ponad 700 mln euro. Setki tysięcy uchodźców przekroczyło granicę z Mołdawią od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Opieka nad uchodźcami to duże wyzwanie dla byłej republiki radzieckiej, najbiedniejszego kraju w Europie.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.