„Drodzy bracia litewscy. To nie przypadek, że używam słowa, którego zwykle nie używa się, gdy mówię o innych narodach, ale nasze relacje są szczególne” – A. Duda przemawiał we wtorek w litewskim Sejmie w Wilnie.
„Szanowni państwo, jedność naszych sił zbrojnych i jedność unii państwowej obejmują najpiękniejsze 300 lat naszych dwóch państw. Nigdy więcej nie będziemy stałymi sąsiadami. wielką cywilizację, którą stworzyliśmy, jesteście naszymi braćmi – powiedział Prezydent RP, przechodząc na język polski.
Bierze udział w obchodach 230. rocznicy Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Aktu Ślubu Wzajemnego w Wilnie 3 maja.
„Życzenie to moment, w którym dwie osoby podejmują decyzję o zjednoczeniu. Podjęliśmy taką decyzję jako dwa wielkie suwerenne narody. Czy znasz inne kraje, które dokonują ślubów? Nie strategiczne partnerstwo, ale obietnice?” – zapytał prezydent. .
Według niego, wtedy Litwa i Polska dały sobie moc i siłę, tylko że byłyby znacznie słabsze.
„Bez Litwy w tym czasie Polska byłaby przeciętnym krajem w średniowiecznej Europie bez dostępu do morza, wyniszczonym konfliktami z potężnymi sąsiadami. Z drugiej strony bez Polski Litwa byłaby (… skazana na odwrót w oblicze rosnącej potęgi Moskwy” – powiedział Duda.
„Wspólnie stworzyliśmy ogromną przestrzeń wolności i siły dotychczas nieznaną w Europie, imperium bez płonących ognisk, ale z szacunkiem dla tolerancji i integracji” – powiedział.
Z drugiej strony polski przywódca przekonywał, że nie ma potrzeby rozwodzić się nad historią, należy pamiętać i uznawać porażki i porażki.
„Na początku XX wieku nasi pradziadkowie nie mogli się dogadać, a brak dobrej woli i pewności siebie skłonił obie strony do zapłacenia wysokiej ceny. Mówić o tym otwarcie, niczego nie ukrywając” – powiedział .
A. Duda podziękował Litwie za wsparcie w obliczu dzisiejszych wyzwań – nielegalnej migracji, autorytarnych reżimów.
„Dziękuję za myślenie tak jak my, że nasz region nie będzie spokojny i stabilny bez wolnej, demokratycznej i niepodległej Białorusi oraz niepodległej Ukrainy” – powiedział.
Konstytucja 3 maja uważana jest za pierwszą konstytucję w Europie. Została uchwalona przez czteroletni Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów 3 maja 1791 r. Wzajemna przysięga została przyjęta nieco później, 20 października.
W Polsce 3 maja jest ważnym świętem, na Litwie wspomina się o nim skromniej, bo Konstytucja w niektórych ocenach sprowadziła niepodległość Wielkiego Księstwa Litewskiego do wspólnego państwa z Polską.
Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.