Prezydent Polski zawetował kontrowersyjną ustawę medialną

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Prezydent RP Andrzej Duda zawetował w poniedziałek kontrowersyjną ustawę o zarządzaniu mediami, powołując się na krytykę prowadzonego przez USA TVN24.

Przemawiając w telewizji, Duda powiedział, że ustawa była ostro krytykowana przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Polscy parlamentarzyści uchwalili ustawę na początku tego miesiąca.

Rząd w Warszawie zapowiedział, że ustawa uchwalona 17 grudnia uniemożliwi firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadanie większościowego pakietu udziałów w polskich spółkach medialnych i uchroni przed ewentualnym dostępem polskie środowisko medialne, takie jak Rosja.

Pan Duda powiedział, że popiera tę zasadę, ale podkreślił, że nie powinna ona mieć zastosowania do istniejących umów handlowych i kontraktów inwestycyjnych.

Krytycy uważają, że ustawa jest wymierzona przeciwko niezależnemu kanałowi informacyjnemu TVN24, ponieważ amerykańska firma Discovery Inc. zmusza ją do sprzedaży większościowego pakietu akcji TVN, największego prywatnego nadawcy w Polsce.

TVN, który nie wstydzi się krytykować rząd, prowadzi dużą liczbę kanałów, w tym TVN24, konkurując z TVP, telewizją publiczną wspieraną przez rząd.

Bix Aliu, administrator ds. amerykańskich w Warszawie, wcześniej wezwał Duda do zawetowania ustawy, która była dla Waszyngtonu bardzo rozczarowująca.

Mamy nadzieję, że prezydent Duda zastosuje się do poprzednich oświadczeń i wykorzysta swoje przywództwo do ochrony wolności skóry i biznesu, powiedział dalej Aliu.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand powiedział również wcześniej, że przedmiotowa ustawa zwiększyła presję na media i stanowi poważne zagrożenie dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce.

Tysiące Polaków wcześniej protestowało przeciwko ustawie podczas Prezydencji w Warszawie, machając flagami UE i skandując Wolne Media!.

Discovery ze swojej strony stwierdził, że prawo powinno być przedmiotem troski każdej firmy inwestującej w Polsce oraz każdego, kto troszczy się o demokrację i wolność prasy.

Konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która doszła do władzy w 2015 roku, kontroluje już kanał publiczny TVP i czyni go jej rzecznikiem prasowym. Państwo kontroluje również znaczną część prasy regionalnej.

Od czasu wyborów PiS Polska spadła o 46 miejsc w Światowym Indeksie Wolności Prasy do Reportera Bez Granic (RSF), który obecnie zajmuje 64. miejsce.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.