Problemy z wymianą pierścieni pancerza – Strack-Zimmermann: „Nie można było odciąć czołgów z naszych wybrzeży”

Przeciwdziałanie polskiej krytyce
Strack-Zimmermann: „Czy czołgi nie mogą podciąć nam żeber”

Wymiana pierścieni pancernych państw NATO nie przebiega zgodnie z planem. Polska w szczególności zarzuca Niemcom niedotrzymanie obietnic. Ekspert ds. obrony FDP Strack-Zimmermann widzi zbyt duże oczekiwania w sąsiednim kraju.

Ekspert ds. obrony FDP Marie-Agnès Strack-Zimmermann zarzuciła Polsce wyolbrzymione oczekiwania dotyczące uzgodnionej wymiany pierścieni pancernych. „Przecież nie możemy odciąć od naszych brzegów czołgów, których chcemy” – powiedziała przewodnicząca komisji obrony Bundestagu „Zeit”. Polski rząd też o tym wie.

Za uzgodnioną wymianę pierścieni – przemieszczenie radzieckich czołgów T-72 z Polski na Ukrainę – Polska początkowo domagała się indywidualnej rekompensaty od niemieckich czołgów „Leopard” 2, jak podaje Strack-Zimmermann. „Później polscy reprezentanci spodziewali się, że otrzymają od 44 do 58 Leopardów A4” – powiedział Strack-Zimmermann. Rząd federalny „obiecał 20 monet w 2023 roku, ponieważ muszą one zostać najpierw udostępnione”. Teraz jednak nacisk ze strony polskiej jest generowany przez niemieckie media. „To nie jest naprawdę pomocne, zwłaszcza że za kulisami wszyscy są traktowani sprawiedliwie”. Dzień wcześniej Strack-Zimmermann przyznał, że trzeba mieć odwagę przyznać, że wymiana pierścieni nie działa tak, jak sobie wyobrażałeś.

Strack-Zimmermann zażądał bezpośrednich dostaw broni na Ukrainę, w tym transporterów opancerzonych Marder, transporterów Fuchs i czołgów Leopard-2. „Nie ma entuzjazmu dla Kancelarii, która chce dostarczać czołgi podstawowe tylko w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi i Francją” – powiedziała. „Ale Niemcy mogą dawać przykład”. Ukraina nie może czekać „aż tu sobie poradzimy”.

W procedurze wymiany pierścieni wschodni sojusznicy Ukrainy muszą zapewnić łatwe w użyciu czołgi radzieckiej konstrukcji. W zamian Niemcy obiecały swoim partnerom z NATO nowoczesny sprzęt zastępczy. Polska jednak wielokrotnie oskarżała rząd federalny o niedotrzymanie obietnic.

(Ten artykuł został opublikowany po raz pierwszy we wtorek 26 lipca 2022 r.)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *