Monachium- Po dziesięciu latach projekt historii multimediów „Źródła mówią„ o Holokauście przed maturą.
Począwszy od piątku, ostatnie cztery odcinki 16-częściowej edycji audio będą również tutaj w Biblioteka audio ARD I tutaj w internecie dostępne, poinformował Bayerischer Rundfunk (BR) w Monachium w poniedziałek.
Odcinków będzie można posłuchać również w radiu Bayern 2 w piątek od 21:05.
W 16 odcinkach czytane są dokumenty historyczne, dostępne również na stronie internetowej, a także biografie osób, które ucierpiały w wyniku Zagłady. Słychać przedmioty osobiste, takie jak listy, wpisy do pamiętników i wołanie o pomoc, a także rozkazy, rozkazy czy raporty przywódców nazistowskich.
Mężczyzna sprzedaje swojego psa, aby spędzać więcej czasu w biurze
Aktorzy czytają większość dokumentów. Ale można też wysłuchać współczesnych świadków, takich jak Eva Runde (80 l.), Leon Weintraub (97 l.), Margot Friedländer (101 l.), Charlotte Knobloch (90 l.) i Marcel Reich-Ranicki († 93 l.).
Uzupełnieniem chronologicznie ułożonych epizodów są wywiady historyczne z uczonymi. Według BR dokumenty ostatnich odcinków pochodzą m.in. z Węgier, Polski, Rzeszy Niemieckiej i obozu zagłady Auschwitz.
Według BR wydanie audio we współpracy z Instytutem Historii Współczesnej jest częścią projektu badawczego „Prześladowania i mordowanie europejskich Żydów przez nazistowskie Niemcy 1933-1945”.
W 2016 roku wydanie audio zdobyło nawet niemiecką nagrodę audiobooka za najlepsze osiągnięcie redakcyjne.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.