Agencja ds. Środowiska w Dortmundzie odwiedza obecnie różne dzielnice śródmiejskie wraz z badaczami z Politechniki w Dortmundzie i lokalnymi mieszkańcami. Uczestnicy muszą przez trzy minuty słuchać lokalnych odgłosów na kilku stacjach, a następnie wypełnić anonimowe kwestionariusze.
Spacery słuchowe skupiają się na lokalnych dźwiękach. Źródło obrazu: WDR
Naukowcy i agencja ochrony środowiska chcą wiedzieć, jak mieszkańcy oceniają poziom hałasu w wybranych lokalizacjach. Celem jest sprawdzenie, gdzie respondenci uważają hałas w tle za zbyt głośny, a gdzie jest przyjemny.
Rozpoznawać i chronić miejsca wypoczynku
W tej chwili jest ich dwanaście Spacery dźwiękowe przewidywany. Przechodzą przez trzy dzielnice śródmieścia. Każdorazowo odwiedzanych jest dziesięć stacji odsłuchowych – zlokalizowane są one w miejscach hałaśliwych i cichych, np. w parkach.
Celem kampanii jest także identyfikacja miejsc do spędzania wolnego czasu w centrum miasta. Następnie należy je chronić za pomocą środków kontroli hałasu. Na przykład stosowanie środków uspokojenia ruchu, zakazów jazdy lub wygłuszenia.
Cel: Plan działania przeciwko hałasowi z udziałem obywateli
Wrażenia obywateli zostały uwzględnione w nowym planie działania dotyczącym hałasu Źródło zdjęcia: WDR
Spacery ze słuchaniem są formą udziału obywateli w temacie ochrony przed hałasem w Dortmundzie. Oprócz spacerów dźwiękowych są też online-Dochodzenie. Wyniki badań należy włączyć do nowego planu działań w zakresie hałasu i uzupełnić zebrane dotychczas dane dotyczące poziomu hałasu.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.