: Inicjatywa European Sky Shield bez Polski
autorstwa Natalie Steger i Mileny Drzewieckiej
23.10.2022 | 16:11
Niemcy i 14 innych krajów podpisało deklarację w sprawie inicjatywy „Europejska tarcza nieba”, ale nie Polska jako ważny kraj na wschodniej flance. Po co?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba czytać między wierszami i brać pod uwagę najnowszą dynamikę stosunków polsko-niemieckich.
Niepodpisany list intencyjny
Chodzi o wsparcie militarne – oczywiście. Ale jednocześnie jest to przesłanie polityczne: Zachód nie opuści Ukrainy. Sąsiadująca z zachodnią Ukrainą Polska dostarcza broń, bez komplikacji i serdecznie przyjmuje setki tysięcy uchodźców – i ta sama Polska nie podpisała deklaracji intencji w sprawie „Europejskiej Niebiańskiej Tarczy”. Po co?
W odpowiedzi na agresywną wojnę Rosji na Ukrainie, 14 krajów NATO podpisało dziś rano deklarację intencji stworzenia europejskiej tarczy antyrakietowej.
13.10.2022 | 02:19 minut
Polska realizuje już własny program
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odpowiedział bez obaw: „Już realizujemy projekt z Wielką Brytanią”. To prawda i nawet eksperci nam o tym przypominają.
Ekspert ds. bezpieczeństwa Justyna Gotkowska z Ośrodka Orientalistyki w Warszawie pisze w swojej analizie, że Polska zacieśnia współpracę wojskowo-przemysłową ze Stanami Zjednoczonymi w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła oraz z Wielką Brytanią w ramach programu Narew Short -opracowano program obrony powietrznej zasięgu.
Disaster Relief Action Alliance pomaga ludziom na Ukrainie i w ucieczce. Wspólnie organizacje Caritas Niemcy, Niemiecki Czerwony Krzyż, Diakonie Katastrophenhilfe i UNICEF Niemcy zapewniają mieszkania i zaplecze sanitarne, żywność, odzież, lekarstwa i inne artykuły codziennego użytku. Ważną częścią oferowanego wsparcia jest również poradnictwo dla dzieci i dorosłych, którzy przeżyli traumę.
Argument z „różnymi interesami”
Podkreśla również różne interesy państw-sygnatariuszy. „Berlin chce pokazać się jako odpowiedzialny sojusznik” – powiedziała Justyna Gotkowska – „chce odzyskać wiarygodność w regionie, który wyraźnie został nadszarpnięty przez niechęć do udzielania większej pomocy wojskowej na rzecz Ukrainy”.
Ale wracając do szefa MON: „Mamy już cały system, nasi partnerzy dopiero go budują” – kontynuował Mariusz Błaszczak.
W rzeczywistości Niemcy chcą zbudować europejski system obrony powietrznej z 14 sojuszniczymi krajami. W sumie 15 krajów podpisało w zeszłym tygodniu deklarację intencji stworzenia „europejskiej tarczy powietrznej” na marginesie Rady NATO w Brukseli. W proponowanej przez Niemcy tarczy obronnej mają być zintegrowane różne systemy, odpowiednie do obrony przed rakietami średniego i dalekiego zasięgu czy uzbrojonymi dronami. Na razie jest to jednak deklaracja intencji. Projekt ma przede wszystkim zrekompensować fakt, że NATO, jako całość sojuszu wojskowego, w ciągu ostatnich dziesięcioleci zainwestowało w tej dziedzinie stosunkowo niewiele. Projekt nie ma jeszcze ustalonego harmonogramu.
Napięcia między Polską a Niemcami
Napięcie pozostaje, narasta antyniemiecka retoryka. I nawet jeśli to wszystko ma wymiar wewnątrzpolityczny (za rok są w Polsce wybory parlamentarne i zakłada się, że partia rządząca, PiS, chce punktować antyniemieckimi tonami), to retoryka nie jest nie tylko w Warszawie.
Polska domaga się bilionów dolarów reparacji od Niemiec i więcej broni od Ukrainy. Minister spraw zagranicznych Rau po raz kolejny dał to do zrozumienia.
04.10.2022 | 01:21 min
Kolejny cytat i wykop z polskiego ministra obrony: „Obrona powietrzna jest ważna. Z tego co wiem Niemcy nie mają takich kompetencji w obronie przeciwlotniczej. (…) Niemcy mają swój punkt widzenia. Chciałoby się ich zrobić więcej, aby wesprzeć zaangażowanie Ukrainy, tak nieśmiało się zobowiązują” – powiedział Mariusz Błaszczak 12 października w Brukseli.
Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.