Przed wyborami: Polski parlament chce referendum w sprawie azylu

W Polsce w dniu wyborów do organów legislacyjnych za dwa miesiące odbędzie się kontrowersyjne referendum, które będzie dotyczyć zwłaszcza europejskiego kompromisu w sprawie azylu. W czwartek polski parlament poparł propozycję rządzącej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Opozycja ogłosiła bojkot. Głosami PiS parlament przyjął także uchwałę skierowaną przeciwko niemieckim politykom.

Zgodnie z życzeniem PiS, Polacy muszą odpowiedzieć na cztery pytania. Dotyczy to także tego, czy popierają „przyjmowanie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki” w ramach mechanizmu narzuconego przez „europejską biurokrację”.

W październiku Polacy wybiorą nowy parlament. Premier Morawiecki łączy wybory z referendum. Jedno pytanie dotyczy planowanego kompromisu w sprawie azylu w UE.

13 sierpnia 2023 r


Na początku czerwca większość ministrów spraw wewnętrznych UE zgodziła się na kompromis azylowy, który przewiduje m.in., że kraje UE, które nie chcą przyjmować migrantów, muszą zapłacić karę w wysokości 20 tys. euro za każdego migranta z funduszu zarządzanego przez Brukselę. Polska kategorycznie się temu sprzeciwia i zdecydowanie sprzeciwia się jakiemukolwiek przymusowemu rozdzielaniu napływających migrantów pomiędzy państwami UE.

Polska i Łotwa wzmacniają swoje granice większą liczbą żołnierzy w związku ze zwiększoną aktywnością rosyjskich najemników Wagnera. Ponadto Rosja w dalszym ciągu jest celem ataków dronów.

9 sierpnia 2023 | 02:04 minuty


Zdaniem przywódców politycznych w Warszawie kwestie te są ważne dla przyszłości kraju i życia Polaków. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że lider głównej partii opozycyjnej, Platformy Obywatelskiej (PO), Donald Tusk obawia się, że „tego referendum jak diabeł wody święconej się boi”, gdyż reakcje obywateli ograniczą jego kolejne decyzje w przypadku zwycięstwa w październiku. Mogłoby się odbyć 15 wyborów parlamentarnych.

Opozycja mówiła jednak o próbie „manipulacji” wyborami i „rażącym oszustwie”. Paulina Hennig-Kloska z centrowej partii Polska 2050 stwierdziła, że ​​referendum miało na celu „zmanipulowanie wyborami i ponowne podzielenie społeczeństwa”.

Po tym, jak lider EPP Weber skrytykował władzę PiS w Polsce, polski premier Morawiecki oskarża obecnie Niemców o ingerencję w polską kampanię wyborczą.

9 sierpnia 2023 | 02:05 minut


Parlament przyjął także uchwałę przeciw „obcej ingerencji w proces wyborczy” w sprawie głosów PiS. PiS potępia „język wojskowy” przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera, nazywając go „niedopuszczalną ingerencją w proces wyborczy”.
Polityk CSU powiedział niedawno ZDF, że istnieje „firewall”, zwłaszcza przeciwko przedstawicielom PiS, którzy „systematycznie atakowali praworządność i wolność mediów”. Każdy, kto ignoruje te zasady, jest częścią „przeciwników”, z którymi „walczy” EPP.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *