Przedstawiciel Łukaszenki: 2000 migrantów leci do Berlina, a 5000 wraca do domu

Według N. Eismonta na Białorusi jest obecnie około 7000 migrantów starających się o wjazd do Unii Europejskiej. Wśród nich około 2000 osób na granicy, w obozie przy granicy z Polską. Podobno kolejne 200 do 500 osób przebywa w innych miejscach przygranicznych. Większość z nich stara się wjechać do Niemiec przez Polskę.

Białoruska wersja umowy

Eismont zapewnił, że Łukaszenka podczas pierwszej rozmowy telefonicznej w poniedziałek zaproponował, aby UE utworzyła korytarz humanitarny, aby umożliwić 2000 migrantów na polskiej granicy przedostanie się do Niemiec. Białoruś ma zamiar spróbować odesłać pozostałe 5 tys. osób z powrotem do krajów, z których przybyli. Migranci z Bliskiego Wschodu na Białoruś podróżują legalnie na wizach turystycznych tego kraju.

„Reuters”/„Scanpix” nuotr./Aliaksandras Lukašenka

Eismont zapewnia, że ​​w ramach porozumienia z Łukaszenką Merkel będzie negocjować z UE, m.in. w sprawie korytarza humanitarnego do Niemiec. Przedstawiciel Łukaszenki zapewnia, że ​​Białoruś przestrzega zobowiązań podjętych w ramach porozumienia: „Niestety tylko około 400 uchodźców zgodziło się na powrót do domu. Dziś samolot, który wystartował, przewoził 374 pasażerów, w większości obywateli Iraku.

Pozostali migranci, według N. Eismonta, domagają się korytarza humanitarnego do Niemiec. „Do tej pory kategorycznie odmawiają wyjazdu, ale będziemy pracować” – powiedziała. Rzeczniczka Łukaszenki powiedziała, że ​​Białoruś nie może niczego z kraju wymusić. Eismont powiedział, że UE, w przeciwieństwie do Białorusi, nie wypełniła żadnych zobowiązań i nawet nie rozpoczęła negocjacji na szczeblu eksperckim, co Łukaszenko zgodził się z Merkel w drugiej rozmowie w środę.

Niemcy zaprzecza

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer powiedział w czwartek, że oświadczenie Mińska, że ​​jego kraj jest gotowy na przyjęcie około 2000 migrantów uwięzionych na granicy białorusko-polskiej i chcących wjechać na europejskie terytorium UE, nie odpowiada rzeczywistości.

„To nieprawdziwa informacja” – powiedział dziennikarzom na wspólnej konferencji prasowej ze swoim polskim kolegą Mariuszem Kamińskim.

Według Seehofera, gdy tylko usłyszał o oświadczeniu, zadzwonił do kanclerz Niemiec Merkel, która dzień wcześniej rozmawiała z autorytarnym prezydentem Białorusi Łukaszenką.

„Skontaktowałem się z nią i otrzymałem jasny komunikat, że to była nieprawidłowa informacja” – powiedział niemiecki minister.

Według Berlina Merkel i Łukaszenka rozmawiali o europejskim wsparciu w postaci pomocy humanitarnej i pomocy w repatriacji migrantów, poinformował BNS.

Steffen Seibert, rzecznik niemieckiego rządu, powiedział Merkel w rozmowie w środę „podkreślił potrzebę niesienia pomocy humanitarnej i powrotu do poszkodowanych”.

„Scanpix“ / AP nuotr./Angela Merkel

„Scanpix“ / AP nuotr./Angela Merkel

Według niego kanclerz powiedział, że można to zrobić z pomocą Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz we współpracy z Komisją Europejską.

KE zatwierdza „negocjacje techniczne”

Komisja Europejska potwierdziła w środę, że przeprowadzi „rozmowy techniczne” z Białorusią na temat możliwości repatriacji migrantów starających się przedostać do Wspólnoty przez polską granicę – podał BNS.

Rzecznik UE Eric Mamer powiedział, że kontakty ograniczą się do rozmów z Białorusią i agencjami ONZ na temat tego, jak najlepiej odsyłać migrantów do ich krajów pochodzenia.

„Białoruś musi zezwolić na dostęp do pomocy humanitarnej i schronienia migrantom w kraju” – napisał Camer na Twitterze.

„Komisja Europejska będzie prowadzić negocjacje techniczne z [JT pabėgėlių reikalų agentūra] „UNHCR, IOM (Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji) i Białoruś w sprawie repatriacji” – dodał.

Pierwszy samolot wystartował

Samolot Iraqi Airways wraca z Mińska w czwartek, pokazując informacje o odlotach z lotniska.

Według rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax, powołującej się na pracownika irackiej ambasady w Rosji, na pokładzie samolotu lecącego do Bagdadu znajduje się 431 osób, podał BNS.

Ambasada Iraku w Rosji poinformowała, że ​​nie planuje się żadnych dodatkowych lotów między Białorusią a Irakiem.

W tym roku przez granicę białoruską na Litwę, Łotwę i Polskę przybyło kilka tysięcy migrantów, w większości z Iraku. Na Litwie iw Polsce ogłoszono stan wyjątkowy na granicy z powodu kryzysu migracyjnego, ustanowiono stan wyjątkowy na Łotwie, rozpoczęto budowę zasieków z drutu tnącego i wzmocniono ochronę granic. Litewska straż graniczna poinformowała w czwartek, że od początku sierpnia, kiedy zdecydowano o zastosowaniu taktyki odwrotnej, 7 tys. osób nie zostało wpuszczonych na Litwę. imigranci.

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej skomplikowała się w zeszłym tygodniu, kiedy kilka tysięcy bliskowschodnich migrantów zebrało się na polskiej granicy z Białorusi, aby wjechać do UE. Polscy urzędnicy określają sytuację jako najtrudniejszy moment od początku kryzysu granicznego.

Unia Europejska oskarża autorytarny reżim w Mińsku o organizowanie napływu migrantów i nazywa to hybrydową agresją w odwecie za sankcje bloku wobec Mińska za rozprawę z opozycją.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *